Телефонски разговори председника САД и Украјине постали су уобичајени кад год Американци најаве нови пакет војне помоћи, али разговор Џозефа Бајдена и Владимира Зеленског из јуна био је много другачији од претходних, сазнаје Ен-Би-Си.
Пре него што је Бајден стигао да каже како је одобрио нови пакет помоћи у вредности од једне милијарде долара, Зеленски је почео да тражи помоћ коју није успео да добије.
Наводно, Бајден је изгубио живце и поручио да је амерички народ био прилично великодушан, а да су његова администрација и америчка војска напорно радили да помогну Украјини, те да би Зеленски могао да покаже мало више завалности.
Пре тог разговора 15. јуна, Бајденова фрустрација због Зеленског се нагомилавала недељама с обзиром на чињеницу да је америчка администрација урадила онолико колико је могла, што је брже могла, док је урајински председник наставио да се јавно фокусира само на оно што није урађено, наводи Ен-Би-Си.
Званичници из Вашингтона истакли су да су се односи двојице председника поправили од јуна, али овај сукоб показује да је Бајден постао свестан да би подршка Конгреса и јавности слању милијарди долара Украјини могла да почне да бледи, наводи америчка телевизија.
Након телефонског разговора, Зеленски је одлучио да смири тензије, закључивши да конфликти са америчким председником нису продуктивни.
Бајден се сада суочава са отпором појединих републиканаца и демократа када је реч о слању помоћи. И поред тога, Бела кућа је тражила од Конгреса да одобри додатну помоћ након новембарских међуизбора, а наводно, реч је о још 50 милијарди долара.
Број Американаца који су веома забринути због могућности да Украјина изгуби рат пао је на 17 одсто, саопштио је истраживачки центар "Пју", док је број оних који нису забринути због евентуалне победе Русије скочио са 16 на 26 одсто.
Истовремено, велики број кандидата Републиканске странке на предстојећим међуизборима захтева да се прекине слање помоћи Украјини и да се администрација усредсреди на економске проблеме у Сједињеним Државама.
Према истраживањима јавног мњења, управо ће републиканци преузети већину у Представничком дому, док је и даље неизвесна битка за Сенат. Уколико би републиканци добили већину у оба дома Конгреса, очекује се да ће се смањити америчка помоћ Украјини.