Победа Русије у Украјини, коју подржава Запад, поткопаће само постојање НАТО-а, пише колумниста британског "Телеграфа" Ричард Кемп. Према његовим речима, шансе за победу више нису на страни Кијева.
Раније је председник Владимир Путин објавио почетак контраофанзиве Оружаних снага Украјине. Ипак, како је нагласио Путин, украјинске снаге нису успеле да остваре постављене циљеве ни у једном од борбених подручја, трпећи катастрофалне губитке на свим правцима.
Они који су очекивали муњевит пробој сада су разочарани, примећује британски новинар. Ово нису немачки оклопи против пољске коњице, нити деморалисане ирачке снаге, у застарелим тенковима које су осећале страхопоштовање и шок пред америчким снагама.
Уместо тога, видимо нешто што је ближе исцрпљујућем стилу ратовања, са украјинским снагама које безуспешно нападају снажно утврђене линије руске одбране, наводи Кемп.
У рату, операције ретко иду по плану, а шансе да Кијев доживи пораз нагло расту. Руски генерал Валериј Герасимов имао је довољно времена и ресурса да припреми ефикасну одбрану у више линија, примећује колумниста. Осим тога, Руси имају бројчану супериорност у свему, од људства и тенкова, све до артиљерије.
Коначно, Русија има и премоћ у ваздуху. Свака сила које је покретала офанзиву, још од Другог светског рата, успевала је само уз ваздушну премоћ.
Украјинци то немају, а већ смо видели ефекте тога на снимцима са бојног поља, који показују борбена возила "бредли", испоручена из Америке, и немачке тенкове "леопард 2", које уништавају јуришни хеликоптери.
"Једно је сигурно", наставља колумниста, украјинска победа је далеко од загарантоване. Ову забринутост већ можемо видети у упозорењима која стижу из Беле куће".
Све у свему, на самиту НАТО-а у Вилњусу следећег месеца чланице Северноатлантске алијансе могле би да се суоче са неуспехом. Тамо ће сигурно бити много несигурних гласова. Они који ни раније нису били вољни да пошаљу оружје Кијеву, имаће нови изговор: Украјина нема борбену моћ да оствари победу.
Поред тога, постоји и опасност од тога да ће лидери попут Емануела Макрона и Олафа Шолца обновити притисак на Кијев до краја ове године постигне мировни споразум. Колебање те врсте у Европи поткопало би Бајденову позицију у Конгресу, са изгледима да републиканци у Представничком дому онемогуће будуће финансирање Украјине.
Како закључује Телеграф", лидери у Вилњусу би "требало да се запитају: ако Украјина ни са Атлантским савезом иза себе не може да победи, која је онда сврха постојања НАТО-а?".