Ипак се састали Блинкен и Си: "Искрени" разговор у последњем тренутку

Састанак би могао да помогне у организовању сусрета двојице председника, кинеског Си Ђинпинга и америчког Џозефа Бајдена, крајем ове године

Амерички државни секретар Ентони Блинкен састао се данас са кинеским председником Си Ђинпингом завршавајући своју дводневну посету Пекингу чији је циљ био да се несугласице између две суперсиле не претворе у сукоб, пренео је Ројтерс.

Блинкен је први државни секретар који се сусрео с кинеским председником од 2018. године, а сусрет је организован у Великој дворани народа.

Ројтерс у свом извештају описује како је Блинкен поздравио Сија идући ка њему испружене руке, док је кинески председник стајао да га поздрави, као и да су високи званичници две земље касније сели за дугачки конференцијски сто украшен цветовима розег лотоса.

Састанак би могао да помогне у организовању сусрета двојице председника, кинеског Си Ђинпинга и америчког Џозефа Бајдена, крајем ове године.

"Две стране имале су искрене и садржајне разговоре. Надам се да ћете захваљујући овој посети, господине државни секретару, дати већи позитиван допринос стабилизацији односа Кине и САД ", рекао је Си Ђинпинг, а пренела је кинеска државна телевизија.

Блинкен се раније током дана састао са директором Канцеларије за спољне послове Комунистичке партије Кине Ванг Јием, а дан раније, у недељу, са министром спољних послова Кине Ћин Гангом. Обојица кинеских високих званичника пренела су током тих састанака поруку да је Тајван кључно питање за Кину, кључно и у кинеско-америчким односима.

Ванг Ји је позвао Вашингтон да поштује принцип једне Кине, на који се обавезао и потписаним споразумима с Пекингом, док је шеф кинеске дипломатије иза затворених врата оценио да су дипломатски односи две државе на најнижем нивоу икада.

Према писању америчких медија, САД су наводно забринуте због неодговарајуће размене на високом војном нивоу и страха да би грешка или несрећан случај у таквој ситуацији брзо могле да се преокрену у сукоб.

Ентони Блинкен данас завршава званичну посету Пекингу.

Његов долазак у Кину био је договорен за фебруар, али је у последњем тренутку отказан због "афере балон", када је на америчком небу уочен балон за који је Вашингтон тврдио да се радио о кинеској шпијунској летелици, док је Пекинг саопштио да је у питању метеоролошки балон који се користи у истраживачке сврхе.