За Бајдена Западни Балкан и даље претња по националну безбедност САД
Ситуација на Западном Балкану и даље представља претњу по националну безбедност и спољну политику Сједињених Америчких Држава, упозорио је амерички председник Џозеф Бајден у поруци Конгресу, у којој је обавестио да је због тога неопходно да се продужи извршна уредба о ванредној ситуацији за Западни Балкан.
Како је објављено на сајту Беле куће, Бајден је продужио Националну извршну уредбу о ванредним ситуацијама на Западном Балкану, у складу са Међународним актом о економским овлашћењима у ванредним ситуацијама, како би се позабавио необичним и изузетним претњама по националну безбедност и спољну политику САД.
Ова извршна уредба је првобитно потписана 26. јуна 2001. и односи се на претњу по безбедност САД, изазвану радњама оних који делују на ометању спровођења Резолуције 1244 Савета безбедности УН од 10. јуна 1999. на Косову.
Уредба се односи и на лица која су укључена у, или помажу, спонзоришу или подржавају екстремистичко насиље у Северној Македонији и другде у региону Западног Балкана, или против лица која делују на начин који омета спровођење Дејтонског споразума у БиХ.
Председник Америке је накнадно изменио ту уредбу Извршном уредбом од 28. маја 2003. како би предузео додатне кораке у вези са одређеним радњама које ометају спровођење, између осталог, Охридског оквирног споразума из 2001. у односу на Северну Македонију. Уредба је проширена у оквиру Извршне наредбе 14033 и остаје на снази након 26. јуна 2023. године.
"Дана 8. јуна 2021. године потписао сам Извршну наредбу, 14033, којом је проширен обим ванредног стања у земљи проглашеном Извршном наредбом 13219, са изменама и допунама, наводећи да је ситуација на територији бивше СФРЈ и Албаније (Западни Балкан), током протекле две деценије, укључујући подривање послератних споразума и институција након распада бивше СФРЈ, као и широко распрострањену корупцију у разним владама и институцијама на Западном Балкану, омета напредак ка ефикасном и демократском управљању и пуној интеграцији у трансатлантске институције, и на тај начин представља необичну и изузетну претњу по националну безбедност и спољну политику САД", наводи се у наредби коју је потписао Бајден, а која је објављена на сајту Беле куће.
Бајден је, образлажући продужавање Извршне уредбе, нагласио да "акције особа које угрожавају мир и међународне стабилизацијске напоре на Западном Балкану, укључујући акте екстремистичког насиља и реметилачке активности која омета напредак ка ефикасном и демократском управљању и пуној интеграцији у трансатлантске институције, и даље представљају необичну и изузетну претњу по националну безбедност и спољну политику САД".
"Дела екстремистичког насиља и опструкционистичке активности, као и ситуација на Западном Балкану, која кочи напредак ка ефикасној и демократској управи и пуној интеграцији у трансатлантске институције, наведене у овим извршним наредбама, и даље представљају необичну и изузетну претњу по националну безбедност и спољну политику САД. Стога сам утврдио да је неопходно наставити ванредно стање које је проглашено Извршном уредбом 13219 за Западни Балкан", навео је Бајден у одлуци.
Такође, САД су јуче прогласиле градоначелника општине Струга у Северној Македонији, Рамиза Мерка, персоном нон грата због умешаности у корупцију и њему ће бити забрањен улазак у САД.
Како је саопштио Стејт департмент, Мерко је, као градоначелник Струге, злоупотребљавао средства и мешао се у судске и друге јавне процесе, нарушавајући поверење јавности у демократске институције и званичнике Северне Македоније.
"Ова одлука шаље поруку да Сједињене Америчке Државе стоје уз Северну Македонију у подстицању стабилности кроз јачање демократских институција и решавање недостатака у вези са владавином права", истакао је Стејт департмент.