Бивши премијер Аустралије признао да је од Макрона крио планове о куповини подморница

Не рећи му није исто што и лагати га, каже Скот Морисон

Бивши премијер Аустралије Скот Морисон признао је да није обавестио француског председника Емануела Макрона о својој намери да одустане од уговора о куповању подморница вредних 56 милијарди евра како би се, уместо тога, определи за америчке подморнице.

"Наша стратегија је била да, ако се на такав корак одлучимо, онда не смемо да дозволимо да Французи сазнају – у случају да то оштети француски споразум", написао је Морисон у својој предстојећој књизи коју је видела новинска агенција Франс прес.

Морисон је у интервјуу са аустралијским новинаром Ричардом Кербајем рекао да је зато његова администрација сакрила своје дилеме од остатка обавештајног савеза који чине Аустралија, Канада, Нови Зеланд, Уjедињено Краљевство и САД.

Бивши аустралијски премијер је такође објаснио да је две године тајно радио са САД и Великом Британијом на формирању алтернативног савеза - означеног АУКУС - у којем би три земље делиле напредне одбрамбене технологије, омогућавајући Канбери да купи америчке подморнице на нуклеарни погон и одустане од француског уговора.

Међутим, он не сматра да је својом одлуком слагао Макрона. "Не рећи му није исто што и лагати га", устврдио је он.

Према првобитном споразуму, Канбера је пристала да купи десетак конвенционалних ратних подморница од француске компаније "Навал груп". Када је први пут објављен 2016. године, Француска је тај споразум назвала "уговором века."

Одлука Аустралије да одступи од споразума објављена у септембру 2021. године, а у Паризу је схваћена као издаја. Тадашњи министар спољних послова Жан-Ив Ле Дријан је одлуку Канбере описао као "убод ножем у леђа."

Тај потез довео до затезања дипломатских односа две земље, а Макрон је касније оптужио Морисона да лаже, рекавши да није открио да је разговарао са САД и Великом Британијом.

Спор је на крају решен у јуну 2022. године, а Аустралија је пристала да плати Француској више од пола милијарде евра како би га пренебрегли, пише "Политико".