Произвођачи пасте у "сосу" због високих цена
Европски произвођачи пасте под притиском су да снизе цене својих производа док тензије око све скупљих шпагета прете да прокључају, пише "Фајненшел тајмс".
Италијанске групе за заштиту потрошача затражиле су од надлежних да утврде да ли је смањење цена могуће, а од купаца да ступе у "паста штрајк", док је француска влада запретила произвођачима финансијским санкцијама ако не снизе цене.
Пораст цена тестенине далеко надмашује инфлацију и наставио се упркос оштром паду цене пшенице која се користи за њену производњу.
Произвођачи инсистирају да њихове тестенине имају поштене цене, а да недавна повећања одражавају утицај виших трошкова производње и других улазних трошкова након руске војне операције у Украјину.
Са друге стране, купци их оптужују за профитерство и похлепу.
"Стварност је далеко другачија од наратива (произвођача)", саопштила је италијанска потрошачка група "Кодаконс". "Пораст цена из године у годину мерено на месечном нивоу је два пута већи од тренутне стопе инфлације".
Иако је шира инфлација смањена у последњих неколико месеци, цена килограма тестенине у Италији је и даље у мају порасла за 14 одсто на годишњем нивоу, у односу на 15,7 одсто у априлу и 17,5 одсто у марту, показују званични статистички подаци. Италијани су највећи светски конзументи тестенине, троше отприлике 23 килограма годишње, према подацима Међународне организације за производњу тестенина.
"За италијанске породице то је егзистенцијална криза", рекао је Клајв Блек, аналитичар у "Шор капиталу".
Слична је слика и другде у Европи. Инфлација цена тестенине у априлу је достигла 27,6 одсто у Великој Британији, 21,8 одсто у Немачкој и 21,4 одсто у Француској, према подацима Велике Британије и ЕУ.
Тестенина која се конзумира у Европи је првенствено направљена од канадске дурум пшенице која се углавном увози у Италију, највећег светског произвођача.
Екстремне врућине и суша у Канади 2021. довеле су до оштрог пада производње и скока цена. Рушење бране Каховка погодио је глобална тржишта пшенице, показују подаци истраживачке групе за робу "Минтке". Иако је пала за више од 40 одсто у односу на свој врхунац, цена канадског дурума остаје 18,8 одсто виша него у јуну 2021, пре скока цена.
Произвођачи кажу да су цене високе јер и даље користе пшеницу купљену када је била најскупља, а томе треба додати више цене енергената, логистике, паковања и поручују да, бар за сада, не намеравају да их снизе.