Свет

Дипломатски напад због споре офанзиве: Амерички јастребови у Данској притискају савезнике Русије

Џејк Саливен је пристао да присуствује састанку у Копенхагену са званичницима из Индије, Бразила и Јужне Африке, наводе извори
Дипломатски напад због споре офанзиве: Амерички јастребови у Данској притискају савезнике РусијеGetty © Drew Angerer / Staff

Саветник за националну безбедност САД Џејк Саливен отпутоваће овог викенда у Данску у име Украјине на неформални састанак са представницима више земаља које су остале неутралне по питању Русије у сукобу у Украјини.

Дипломатска офанзива, како открива "Фајненшел тајмс", организује се након што су украјински лидери признали да њихова дуго очекивана контраофанзива напредује спорије него што су се надали.

Саливен је пристао да присуствује састанку у Копенхагену са званичницима из Индије, Бразила и Јужне Африке, кажу извори упознати са плановима. Списак присутних није коначан и могао би да се промени пре скупа, додао је је један од извора, преноси "Фајненшел тајмс".

Те три државе, заједно са Кином, део су БРИКС блока са Русијом и нису се придружиле Западу у санкционисању Москве.

Састанак у Копенхагену има за циљ да разговара о начинима постизања "праведног и трајног мира" у Украјини, рекао је извор.

Међу позванима су највиши безбедносни званичници Сједињених Држава, Европске уније и других земаља које подржавају Украјину током сукоба, као и оне које нису осудиле инвазију, додао је извор, не прецизирајући које државе су у питању.

Такође, како пише ФТ, могли би присуствовати и званичници из Турске и Кине.

Саливен ће путовати са подсекретарком за политичка питања САД Викторијом Нуланд. Бела кућа је одбила да коментарише ове наводе.

Џејк Саливен и Викторија Нуланд, иначе, важе за најагресивније међу спољнополитичким јастребовима у администрацији Џозефа Бајдена.

Два извора упозната са плановима рекли су да ће званичници разговарати о мировним принципима за Украјину у неформалном окружењу. Један је нагласио да састанак нема за циљ да резултира било каквим конкретним исходом, као и да неће бити званичног саопштења.

"Премало разумемо колико остатак света није уверен у наше аргументе", цитиран је један неименовани високи званичник Европске уније. "Они нису уверени. И то нам је ужасно тешко да прихватимо."

Састанак у Копенхагену ће уследити након тродневне посете индијског премијера Нарендре Модија Вашингтону, током које се очекује да ће разговарати о ситуацији у Украјини са председником Украјине Џоом Бајденом, председником САД.

Саливан је ове недеље рекао да би, иако Индија има другачију перспективу на рат у Украјини, било корисно разговарати о сукобу са Модијем. Додао је да је Зеленски позвао Бајдена на сарадњу са лидерима као што је Моди.

ФТ је цитирао извор који каже да је Кијев замолио Вашингтон да подстакне Индију, Бразил и Јужну Африку, као и Кину и Турску, чланицу НАТО-а која одржава добре везе са Русијом, да присуствују.

image