Нема доказа који би сугерисали да је Пољска коришћена као чвориште за саботажу гасовода Северни ток, саопштили су пољски тужиоци, одбацивши извештај да је тим који је дигао гасоводе у ваздух можда користио Пољску као оперативну базу.
Такође се наводи да нема директних доказа који сугеришу да је "Андромеда", јахта од 50 стопа (15 метара) за коју се сумња да је умешана у експлозије на лицу места, учествовала у саботажи, преноси Ројтерс.
Лист "Волстрит џорнал" пренео је раније овог месеца да немачки истражитељи испитују доказе који сугеришу да је тим који је извео саботажу у Балтичком мору у септембру, користио Пољску као своју базу.
"Изјава да је 'Пољска била логистички центар за операцију дизања Северног тока у ваздух' потпуно је неистинита и није поткрепљена доказима истраге", наводи се у саопштењу пољског националног тужилаштва.
Додаје се да нема доказа који би сугерисали да су пољски држављани учествовали у дизању гасовода у ваздух.
Према писању листа, немачки истражитељи реконструисали су двонедељно путовање "Андромеде". Позивајући се на људе који су упознати са путовањем, наводи се да је диверзантска посада поставила дубокоморски експлозив на Северни ток 1 пре него што је брод кренуо ка Пољској.
Пољски тужиоци рекли су да је "Андромеда" допловила у Пољску са немачког острва Руген и провела 12 сати у пољској луци.
"Налази истраге показују да током боравка јахте у пољској луци на њену палубу није утоварен ниједан предмет, а посаду јахте је прегледао пољски граничар", саопштило је тужилаштво.
Пољски дневник "Република" цитирао је тужилаштво да је на јахти било 6 људи и да су имали бугарске пасоше.
Ако буде оптужнице, биће и резултата истраге
У међувремену, шведско тужилаштво саопштило је да задржава право да не објави материјале из своје истраге о саботажи гасовода Северни ток.
"Ако буде подигнута оптужница, онда ће део истражног материјала вероватно бити објављен. Међутим, тужилац у Шведској такође може да одлучи да неки делови истраге остану поверљиви", навели су из тужилаштва за "РИА Новости".
Раније је шведски тужиалц Матс Јунгквист, који води истрагу, рекао да очекује да ће на јесен подићи оптужницу против одговорних за нападе.
У септембру прошле године, уништени су Северни ток 1 и новоизграђени гасовод Северни ток 2, који је превозио гас из Русије у Немачку преко Балтичког мора.
Експлозије су се догодиле у економским зонама Шведске и Данске, због чега су обе земље покренуле истраге.
САД и НАТО су инцидент назвали "саботажом", а Москва је оптужила истражитеље да одуговлаче са истрагама, те да покушавају да прикрију ко стоји иза напада.
Украјинске власти негирају било какву умешаност.