Свет

Иран узвратио Америци: Санкције за ЦИА и Националну гарду

Ове санкције уведене су као одговор на низ рестриктивних мера које су САД увеле Ирану
Иран узвратио Америци: Санкције за ЦИА и Националну гардуwww.globallookpress.com © Maksim Konstantinov

Иран је увео санкције против 10 појединаца и четири ентитета у САД, укључујући ЦИА и Националну гарду, саопштили су из Министарства спољних послова Исламске Републике Иран. 

Међу санкционисаним појединцима су заменик министра финансија САД Воли Адејемо, шеф Централне комаде САД генерал Мајкл Курила, заменик саветника за националну безбедност Ен Њубергер и заменик министра финансија задужен за тероризам и финансијску обавештајну службу Брајан Нелсон.

Прошле недеље, Сједињене Државе су прошириле санкције Ирану, увевши ограничења за 10 иранских држављана који су били укључени у оно за шта Вашингтон оцењује да је "брутално гушење протеста широм Ирана, као и иранских обавештајних званичника".

Иранске власти кажу да су санкције уведене у вези са мешањем САД у унутрашње ствари земље, кршењем људских права, подстицањем на немире, пропагандом насиља и подстицањем терористичких активности.

Раније овог месеца ирански председник Ибрахим Раиси оптужио је Сједињене Америчке Државе да су, због неефикасности санкција које су уведене Ирану, почеле да користе "информациони тероризам", рекао је ирански лидер одгварајући на питање новинара "РИА Новости".

"САД су већ схватиле да санкције не функционишу. Стога су почеле да користе друге методе. Информациони тероризам је главни проблем", рекао је Раиси. Према његовим речима, Вашингтон је посебно организовао нереде у Ирану, али се погрешно прорачунао у вези са епилогом.

ЕУ је 17. октобра усвојила санкције против полиције за морал и 11 иранских званичника укључених у "репресију над демонстрантима". На ово је Иран експресно одговорио контра мерама против осам ентитета и дванаест појединаца из ЕУ, уз тврдње да су санкције покушај мешања у унутрашњу политику Ирана. 

"Министарство спољних послова Исламске Републике Иран, поново, оштро одбацује и осуђује потез Савета Европске уније 17. октобра 2022. године да против иранских појединаца и институција уведе незаконите рестриктивне мере на основу неоснованих оптужби, што је експлицитан пример мешања у унутрашње ствари Исламске Републике Иран", рекли су тада из Министарства .

Европска унија разматра да уведе нови пакет санкција Ирану због, како је рекао немачки канцелар Олаф Шолц, "гушења тамошњег протестног покрета", док је шефица немачке дипломатије Аналена Бербок изјавила да се разматра могућност да се иранска Револуционарна гарда прогласи терористичком организацијом.

Поред оптужби за тероризам, репресију над демонстрантима, те "недозвољену трговину са Кином", запад је оптужио Иран и да је продао беспилотне летелице Руској Федерацији, и тиме подржао специјалну војну операцију у Украјини.

Више од месец дана у Ирану трају нереди, који су почели средином септембра након смрти младе Иранке Маше Амини, након што ју је привела полиција. Протести и немири се одвијају углавном у провинцијама Гилан, Кузестан, Систан и Белуџистан, Техеран и Курдистан. Иранске власти оптужују западне земље да подржавају акције које у својим медијима шире субверзивне поруке антииранске природе, као и позиве на рушење власти у Ирану. Демонстранти систематски нападају и убијају припаднике снага безбедности.

image