"Њујорк тајмс": Кинеска фирма у Русију послала велике количине барута

Сировина би по декларацији требало да се користи за ловачке патроне, али амерички лист страхује да је реч о "смртоносној помоћи" за Москву

Један од највећих кинеских извозника оружја, државна фирма "Поли технолоџис", испоручила је, према тврдњама "Њујорк тајмса", више десетина хиљада килограма бездимног барута руској Барнаулској фабрици муниције.

Пошиљке барута у количинама довољним за производњу око 80 милиона комада муниције, открио је, наводно, "Импорт џинијус", агрегатор трговинских података из САД.

"Ово отвара нова питања о улози коју је Кина играла у подршци Русији која се бори за заузимање украјинске територије", коментарише "Њујорк тајмс" подсећајући да су амерички званичници већ изразили забринутост да би Кина Русији могла испоручити "смртоносну помоћ".

Амерички државни секретар Ентони Блинкен у понедељак је из Пекинга устврдио да је Кина уверила Сједињене Државе да не пружа Русији такву помоћ за употребу у Украјини, те да америчка влада "тренутно није видела ништа што томе противречи".

"Али оно што нас брине јесу приватне компаније у Кини које можда пружају помоћ", рекао је Блинкен.

Да ли су пошиљке "Поли технолоџиса" таква "смртоносна помоћ", секира се амерички лист.

"Када се велике количине барута намењених за израду војних патрона шаљу у земљу у рату, неразумно је замишљати да се готов производ неће користити за смртоносно дејство на бојном пољу", истакао је директор истраживања у "Импорт џинијусу" Вилијам Џорџ.

Не постоји, међутим, позната директна веза између ових конкретних пошиљки бездимног барута и украјинског ратишта, а у царинској документацији кинеска компанија барут је завела као сировину потребну за састављање ловачких патрона.

Шеф тима за глобалну безбедност истраживачког центра у Центру за безбедносне студије, Брајан Карлсон, рекао је да, иако се такви кертриџи заиста могу користити за лов, то је реткост. 

"Ово су војни кертриџи", тврди он.