Услед лоше економске ситуације у Непалу и нове политике регрутације у Индији, све већи број непалских војника, такозваних Гурки, приступа руским оружаним снагама.
Неки од њих су чак и ветерани непалске војске, док је један од главних разлога за њихов одлазак у руску војску могућност добијања руског држављанства.
Председник Русије Владимир Путин је 16. маја потписао декрет којим се упрошћава процедура добијања руског држављанства за станце који приступе руској војсци. Та понуда изузетно је привлачна младићима из Непала, где је стопа незапослености изузетно висока.
Русија странцима омогућава да потпишу уговор на годину дана како би могли да учествују у Специјалној војној операцији. Једна од погодности тог уговора је и могућност добијања руског држављанства за борца и његову породицу.
На интернету се појавило више снимака на којима се виде непалски регрути у руској војсци. На неким од њих се види како регрути тренирају, а на другима како иду на локацију за обуку.
Један од младића са којим је "Непал Прес" разговарао је из региона Коши. Он је рекао да је студирао на Руском државном универзитету, али да је његова виза била близу истека. Објашњава да је након завршетка студија имао две опције – или да се врати у Непал и остане незапослен или да се запосли у руској војсци.
"Они нас уче како да користимо савремено оружје. Обука траје током читавог дана, а некад и ноћу. Чак и током обуке добијамо плату од око 50.000 непалских рупија (око 350 евра), као и осигурање. Након годину дана добијамо и држављанство. Ако не погинем, планирам да живим овде", рекао је тај непалски регрут.
Непалски генерал у пензији Бинож Басниат рекао је за "Јурејжан тајмс" да "након завршетка школовања, велики број младих тражи посао, али не успева да га пронађе у Непалу".
"Порастао је број младих који желе да оду у друге земље у потрази за послом и приликама", додао је он.
Ко су Гурке?
Гурке су нашироко познати непалски војници, који су због своје вештине и издржљивости стекли славу широм света. Име су добили по непалском краљевству Горка, које је британска Источноиндијска компанија освојила и припојила својим поседима у јужној Азији почетком двадесетог века.
Иако су били поражени у том рату, Гурке су импресионирале Британце својом храброшћу и ратничким вештинама. Толико да су регрутовали око 5.000 непалских војника у своје редове, а убрзо су формирана три пука која су чиниле искључиво Гурке.
Војници из Непала учествовали су у скоро свим ратовима које је Британска империја водила током 19. и прве половине 20. века, укључујући и оба светска рата.
Процењује се да се током Првог светског рата у британској војсци борило око 200.000, а током Другог чак 250.000 Непалаца. Они су учествовали на мање-више свим фронтовима у тим ратовима, од Француске и Грчке до Северне Африке, Бурме и Сингапура. Само је у Другом светском рату око 2.700 Гурки добило највиша британска одличја за храброст.
Након што је Индија стекла независност од Велике Британије 1947. године, јединице Гурки у британској војсци подељене су између те две земље. До данашњег дана, Непал, Индија и Уједињено Краљевство су једине три државе које имају елитне јединце Гурки у својим редовима.
Непалци у британским оружаним снагама учествовали су, између осталог, и у мисији Кфора на КиМ, непосредно након потписивања Кумановског споразума 1999. године.
Ипак, након што су комунисти дошли на власт у Непалу 2008. године, они су у великој мери ограничили одлив непалских младића у индијску и британску војску. Зато током 2023. године ни један Непалац није приступио оружаним снагама Индије, док је раније тај број износио око 1.300 регрута годишње.
Када је реч о Русији, непалске власти ни на који начин нису регулисале одлазак својих грађана у њене оружане снаге, што значи да су они слободни да се пријаве у "личном својству", пише "Јурејжан тајмс".