"Глобал тајмс": Кина подржава Русију и верује да ће одржати националну стабилност
Пекинг у потпуности подржава напоре Москве да стабилизује ситуацију у земљи након краткотрајне побуне "Вагнера", саопштено је из кинеског Министарства спољних послова.
"То су унутрашња питања Русије", изјавила је портпаролка кинеског МСП Мао Нинг и додала да, "као пријатељски сусед и свеобухватни стратешки партнер у новој ери, Кина подржава Русију у одржавању националне стабилности и постизању развоја и просперитета."
Из руског Министарства спољних послова је такође потврђено у недељу да су руски званичници разговарали са својим кинеским колегама о бројним питањима, укључујући и побуну. Према саопштењу руског МСП, заменик министра спољних послова Андреј Руденко састао се са кинеским министром спољних послова Ћин Гангом током радне посете Пекингу.
"Кинеска страна је изразила подршку напорима руководства Руске Федерације да стабилизује ситуацију у земљи у вези са догађајима од 24. јуна и потврдила свој интерес за јачање кохезије и даљи просперитет Русије", наводи се у саопштењу руског министарства.
Такође је констатовано да два народа високо цене тренутно стање међусобних односа и потврдили спремност да их даље развијају.
Кинески стручњаци: Наративи у западним медијима део когнитивног рата против Русије
Међу разним коментарима који су се могли наћи у западним медијима о краткотрајној побуни "Вагнера" било је и оних који су у њој видели прилику да критикују кинеско-руске односе, а што кинески стручњаци сматрају у у складу са злурадим мотивима и непријатељских наратива Запада који циљају на Пекинг од ескалације украјинске кризе, пише "Глобал тајмс", незванично гласило КП Кине.
Такође, кинески стручњаци напомињу да је руско руководство било далеко ефикасније у сузбијању побуне него што се закључује из писања западних медија, те да су неке западне земље разочаране што нису боље искористиле ту ситуацију на време.
"Путин је окончао 'Вагнерову' побуну за врло кратко време, показавши да је способан реши проблем, али Запад неће пропустити ову прилику за распиривање унутрашњих сукоба у руској политици", рекао је војни експерт Сонг Жонгпинг за лист близак Комунистичкој партији.
Преувеличавање последица побуне је у складу са когнитивним ратом који Запад води против Русије, оцењује предавач на Кинеско-Шангајској организацији за сарадњу Цуи Хенг.
Како наводи, побуна је угушена за кратко време са ограниченим утицајем на Путинов ауторитет.
"Уместо да дефинишемо то као праву побуну, на њу пре треба гледати као борбу за моћ, јер Пригожин није изашао са слоганима против Путина нити циљао на Путинов ауторитет", каже Цуи.
Претерана заинтересованост Запада за позицију Пекинга
Анонимни стручњак за међународне односе из Пекинга је за "Глобал тајмс" напоменуо да се у претераној заинтересованости Запада за став Кине може видети покушај да се Пекинг лажно представи као пристрастан по питању сукоба у Украјини.
"Позиција Кине је одговорна јер поштујемо суверенитет других земаља и верујемо да спољне силе не би требало да се мешају у њихове унутрашње ствари. У вези са 'Вагнеровим' инцидентом, надамо се стабилној Русији као и стабилној Европи", наводи он.
Краткотрајна побуна приватне војне компаније "Вагнер" покренута је прошлог петка. Шеф компаније Јевгениј Пригожин најавио је "марш правде" ка Москви након што је оптужио руководство руске војске да је извршила напад на један камп "Вагнера", што је руско Министарство одбране одбацило као "провокацију".
Председник Руске Федерације Владимир Путин означио је у суботу ујутро поступке "Вагнера" као издају и "забијање ножа у леђа" руској земљи и народу.
Касније тог дана, Пригожин је пристао да обустави устанак и повукао своје снаге у замену са "безбедносне гаранције", као део договора у којем је посредовао белоруско председник Александар Лукашенко.