Украјински министар одбране Алексиј Резников "подигао је улог" у сусрет НАТО самиту у Вилњусу, истичући да на том састанку очекује да добије гаранцију да ће се његова земља придружити Алијанси по завршетку конфликта с Русијом.
За чланство у том војном савезу он каже да није нешто о чему се може преговарати.
Кијев, како додаје Резников, а преноси "Гардијан", признаје да приступање НАТО-у није могуће док се сукоб наставља, али инсистира на чврстим обећањима да ће се то десити у будућности.
Украјинска влада иза кулиса снажно лобира за олакшани пут за придруживање НАТО-у, одбацујући тако уобичајени акциони план за чланство, по коме, у последњем тренутку вето може ставити било која чланица.
Тако је 2008. године, пре самита НАТО-а у Букурешту, тадашња немачка канцеларка Ангела Меркел ставила вето Украјини, тврдећи да није право време да земља започне процес придруживања.
Резников за "Гардијан" истиче да се таква "грешка" не сме поновити када се 31 чланица НАТО-а окупи 11. јула у главном граду Литваније.
"У Вилњусу ће шефови држава и влада земаља чланица НАТО-а имати прилику да исправе грешку из Букурешта 2008. и покажу одговорно вођство, испуњавајући наша очекивања. То ће Русији показати да њен утицај престаје на њеним границама, а даља агресија ће само убрзати колапс терористичке државе", истакао је Резников.
Он каже и да су Украјинци "реалисти" и да не траже немогуће.
"Због тога су наша очекивања од самита НАТО-а у Вилњусу веома реална: да добијемо гаранцију за позив за придруживање НАТО-у након победе Украјине у рату. Спремни смо да одмах потпишемо протокол о приступању како бисмо започели ратификацију и коначну процедуру приступања", истакао је Резников.
Украјински министар тврди да је интересу НАТО-а да ојача свој источни бок с обзиром на то да ће, како оцењује, Русија остати претња у догледној будућности.
Три кључна предуслова за чланство у НАТО савезу су, како каже, интероперабилност са НАТО снагама, транспарентан систем набавки и цивилна контрола војске.
"Украјина је до сада успешно применила сва три ова предуслова. Данас Украјина већ служи као штит за источноевропске чланице НАТО-а. Ако овај штит пукне, следеће жртве руске агресије могле би да буду балтичке државе, Пољска, Мађарска или Словачка", убеђен је украјински политичар.
Он тврди и да је подршка Украјинаца НАТО-у на историјски невиђеном нивоу, односно на рекордних 83 одсто.
"Огромна већина Украјинаца доживљава чланство у НАТО-у као једини могући ефикасан облик безбедносних гаранција за мирну будућност. И управо због тога се о чланству Украјине у НАТО савезу, као и о нашем територијалном интегритету, не може преговарати", закључује Резников.