Лондонски "Тајмс": Подела Украјине по сценарију Кореје
Запад хвата замор од рата у Украјини, а западни политичари плаше се да би превелико одуговлачење смањило подршку бирача за обезбеђивање модерног наоружања Кијеву, пише британски "Тајмс".
Обећање да ће морал руских војника спласнути када буду суочени са моћним западним наоружањем још се није испунило. Руски војници се прилагођавају, а не беже са бојишта, констатује се у тексту у којем се износи мишљење да и у Русији влада замор од рата и да њена економија трпи због тога.
Осећај да ништа неће у скорије време бити разрешено на бојном пољу нагони на размишљања, барем у Вашингтону, о томе како да се рат заврши. Почетна тачка требало би да буде да ни Русија, ни САД немају интерес да се рат разгори у сукоб светских размера. САД су биле изричите, док су испоручивале све моћније оружје, да Украјина не сме да га употреби на руској територији.
У америчким спољнополитичким круговима, како се наводи у тексту, разматра се модел Кореје, ако не за примирје онда барем за прекид ватре. Ове године обележава се 70 година од примирја између севера и југа, подсећа се у тексту.
Политичка стварност мораће да разводни максималистичке захтеве, администрација украјинског председника Владимира Зеленског то зна, али не може да изађе у јавност све док води борбу за опстанак. Запад то мора да поштује, док истовремено обезбеђује тенковима и муницијом корисне путоказе за будућност.
Како се даље наводи, комунистичка инвазија југа Кореје 1950. године довела је до много мртвих, али захваљујући стабилности коју је понудило међународно договорено примирје, Јужна Кореја постајала је економски мотор, а процветала је и демократија, истиче лондонски медиј. То не значи да може да се опусти јер има суседа, Северну Кореју, који јој прети, али барем нема ратних дејстава у пуном опсегу.
Поређење није савршено али из Корејског мира могу се научити неке лекције. Прво, потребно је да се воде посредни разговори чак и док сукоби трају. Друго, када ствари запну, потребно је ангажовати неутралне посреднике у дијалогу.
Безбедносна подршка Запада Кијеву мора да постане услов у преговорима.
"Да ли је то продаја Путину? Не. Ако преговори успеју они могу да покажу његову маскирану предају. Ако не, још много људи ће умрети", закључује се у тексту.