ЕУ лидери поручили: Настављамо војну помоћ Украјини, уз поштовање наше безбедности и одбране

ЕУ и државе чланице, "заједно са партнерима", спремне су да преузму дугорочне обавезе како би помогле Украјини да се одбрани и модернизује своју војску

Лидери Европске уније саопштили су да ће подржати дугорочне обавезе, како би ојачали безбедност Украјине, а у обраћању путем видео-линка украјински председник Владимир Зеленски позвао их је да уведу нови пакет санкција Русији.

На самиту у Бриселу, европски државници поновили су осуду Русије због започињања сукоба у Украјини и додали да су ЕУ и државе чланице спремне да допринесу гаранцијама које би помогле Украјини да се одбрани у дужем временском периоду, пренео је Ројтерс.

У саопштењу након састанка наводи се да ће форма обавеза које ће бити преузете бити брзо размотрена.

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ рекао је да би она могла бити надограђена на постојећу подршку ЕУ какав је Европски мировни фонд из којег су издвојене милијарде евра за наоружавање Украјине и обуку њених војника.

"Војна помоћ Украјини мора да буде на дуге стазе. Обука мора да се настави, као и модернизација војске. Украјини треба наша посвећеност, да наставимо да подржавамо њену безбедност", рекао је Борељ.

Текст који је објављен након састанка предложила је Француска.

Он је био подложан изменама које су тражиле неутралне чланице ЕУ, али и гласни заговорници трансатлантске сарадње, попут балтичких земаља које европску безбедност виде пре свега као ствар НАТО-а са снажним ослањањем на САД.

У коначној верзији текста наводи се да ће ЕУ допринети сигурности "заједно с партнерима" и уз пуно поштовање безбедности и одбрамбене политике одређених земаља чланица.

"Мировна формула"

Лидери ЕУ такође су подржали кључне принципе "мировне формуле" коју је предложио украјински председник Владимир Зеленски.

"Европска унија и њене државе чланице ће интензивирати своје дипломатске напоре и наставити да сарађују са Украјином и другим земљама, како би осигурале најширу могућу међународну подршку кључним принципима и циљевима украјинске мировне формуле, између осталог и на предстојећем глобалном самиту мира", наводи се у документу.

Такође, помињу се и друге мировне иницијативе и истиче да "свака мировна иницијатива треба да се заснива на потпуном поштовању независности, суверенитета и територијалног интегритета Украјине унутар међународно признатих граница". Међутим, у тексту нема фразе која се у последње време често спомињала, да ЕУ неће подржати иницијативу, ако подразумева "замрзавање" украјинског сукоба.

У саопштењу се наводи да су ЕУ и државе чланице спремне да заједно са партнерима дају допринос будућим обавезама у области безбедности према Украјини, што ће помоћи тој земљи да се заштити у дугорочној перспективи.

Коришћење замрзнуте руске имовине

У документу се наводи да земље ЕУ намеравају да, не саме, него заједно са партнерима раде на коришћењу замрзнуте руске имовине и у строгом складу са законима.

Како је рекао премијер Белгије Александар де Кро након самита у Бриселу, ЕУ очекује да ће зарађивати по три милијарде евра годишње од замрзнуте руске имовине, које ће бити искоришћене за помоћ Украјини.

"Било је разговора о замрзнутој имовини Русије. Ту Белгија игра посебну улогу. Деведесет одсто руске имовине замрзнуте у ЕУ налази се у Белгији. Важно је да та средства играју улогу у обнови Украјине. Фокусирани смо на вишку профита. Ради се о суми од три милијарде годишње", рекао је он.

Лидери ЕУ су такође изразили забринутост због "успорене реализације" црноморске прехрамбене иницијативе и позвали су да се она спроводи у пуном обиму.