Свет

Лидери ЕУ обећавају да ће смањити "ризик од Кине"

У закључцима, који још могу да се промене, каже се да ће Европска унија умањити критичне зависности и рањивости, као и да ће смањити ризик тамо где је то потребно
Лидери ЕУ обећавају да ће смањити "ризик од Кине"www.globallookpress.com © Thomas Trutschel

Лидери Европске уније, који се данас састају, спремни су да се обавежу да ће смањити зависност блока од Кине. Такође, они ће расправљати о томе како да постигну равнотежу између "смањења ризика" и ангажовања у областима као што су климатске промене, пренео је Ројтерс.

"Ово је питање од милион евра", рекао је летонски премијер Крисјанис Каринс новинарима, по доласку на дводневни самит у Бриселу у четвртак.

"Морамо да смањимо ризик, јер су геополитички односи Кине и Русије потенцијални проблем за све нас", рекао је он.

У нацрту закључака за самит позива се Кина да изврши притисак на Русију како би зауставила рат у Украјини и изражава забринутост због растућих тензија у Тајванском мореузу. Истовремено се наглашава заједнички интерес за стабилне односе између Кине и ЕУ, како би Унија могла да се "ухвати у коштац са глобалним изазовима."

У петак ће лидери ЕУ покушати да представе јединствени европски фронт, али постоје јасне разлике између земаља попут Француске и Немачке, са значајним пословним интересима у Кини, и Литваније, којој је Пекинг увео санкције.

У закључцима нацрта, који још могу да се промене, наводи се да ће Европска унија "смањити критичне зависности и рањивости", укључујући и ланце снабдевања, као и да ће смањити ризик тамо где је то потребно.

"Европска унија нема намеру да се раздваја (од Кине)", пише у закључцима.

Европска унија, коју чини 27 земаља чланица, од 2019. године сматра Кину партнером, конкурентом и системским ривалом. Поједини званичници ЕУ недавно су саопштили да сматрају да је улога "конкурента" најважнија.

У марту је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила да заоштравање кинеске позиције захтева од Европе да "смањи економске и дипломатске ризике."

Комисија позива чланице ЕУ да пристану на јачу контролу извоза технологија које се могу користити у војне сврхе, имајући, пре свега, на уму Кину.

image