Лидери ЕУ прекинули су преговоре о миграцијама рано јутрос пошто су Пољска и Мађарска блокирале напредак након што су раније овог месеца надгласане за план да се мигранти који стижу у Европу поделе међу 27 земаља чланица.
Пољска и Мађарска одбиле су да подрже изјаву са самита, за коју је потребна једногласност, пренео је АП.
Белгијски премијер Александер де Кро рекао је новинарима да постоје две опције: или ће се наставити преговори о миграцијама или ће се одустати и рећи да неће бити заједничке изјаве на самиту.
Постоји јасна спремност међу великом већином земаља да се покуша постизање договора, рекао је Де Кро.
Преговори ће бити настављени касније данас на самиту у Бриселу.
"Оно што доживљавамо је резултат 40 година луде имиграционе политике и играња улоге жртве, због које неки верују да им је дозвољено да бацају камење на полицију. Не смемо више да остављамо ни педаљ улице предаторима, криминалцима и пљачкашима", написао је на твитеру европски посланик из Француске Жордан Бардела, коментаришући потребу да се преиспита мигрантска политика.
Уочи састанка у Бриселу, пољски премијер Матеуш Моравјецки је инсистирао на томе да Пољска неће бити приморана да прихвати правила ЕУ о миграцијама и најавио да ће ставити вето на сваки план који би могао приморати земље да примају мигранте.
"Напад на Европу је у току. Европске границе нису безбедне. Безбедност становника нашег континента је у питању", рекао је Моравјецки у видео изјави.
Моравјецки је најавио да ће лидерима ЕУ предложити "план за сигурне границе".
Министри унутрашњих послова ЕУ су овога месеца усвојили споразум о плану поделе одговорности за мигранте који неовлашћено улазе у Европу.
Према том споразуму, земље које одбијају да приме мигранте могу уместо тога да плате 20.000 евра по особи.
Споразум је потписан квалификованом већином гласова од око две трећине, а против су гласале само Пољска и Мађарска.
Пољска и Мађарска, заједно са Чешком, одбиле су да прихвате мигрантске квоте које је ЕУ хитно увела 2015. године, а више од милион људи, углавном Сиријаца који су бежали од рата, ушло је у Европу.
Највиши суд ЕУ пресудио је 2020. године да те земље нису поштовале законе Уније.