Свет

Како је Лукашенко уплашио НАТО

Северноатлантски савез у Белорусији види све већу претњу, открива британски "Телеграф"
Како је Лукашенко уплашио НАТО© Tanjug/State TV and Radio Company of Belarus via AP, File

Запад који је на белоруског председника Александра Лукашенка раније гледао с ниподаштавањем као на "малог диктатора" оданог Путину, сада све више страхује од растуће моћи Белорусије.

Оно што Минск, према писању "Телеграфа", за Европу и НАТО чини посебно опасним - јесте то што му је сада на располагању и распоређени руски нуклеарни арсенал, али и приватна војна група "Вагнер" која је после неуспеле побуне у Русији, у договору с Лукашенком стигла у Белорусију.

"У комбинацији са токсичним присуством 'Вагнерових' плаћеника, ови догађаји значе да НАТО више не може да одбаци Белорусију као марионетску државу Кремља: она сада има потенцијал да сама по себи угрози источну Европу и Балтик", пише британски лист.

Прижогинов долазак у ту државу, како наводи "Телеграф", има "широке безбедносне импликације" за суседне земље НАТО-а, Пољску, Литванију и Летонију.

"Присуство 'Вагнера' у Белорусији, неизбежно је изазвало забринутост да би плаћеници могли да искористе ту земљу као базу за нови напад на Украјину. Ово је међутим мало вероватно јер Лукашенко оклева да се директно укључи у сукоб. Исход који, из перспективе НАТО-а много више забрињава, био би да се 'Вагнерови' остаци интегришу у редовне редове белоруске армије, надограђујући тако ратне способности земље", секира се британски лист.

Да је НАТО све забринутији, указују и изјаве генералног секретара пакта Јенса Столтенберга, који је недавно рекао да је Алијанса спремна да се брани од сваке претње из "Москве или Минска".

Столтенберг је најавио и да ће војни савез ојачати своју одбрану, посебно се фокусирајући управо на државе које се граниче са Белорусијом.

"Послали смо јасну поруку Москви и Минску да је НАТО ту да заштити сваког савезника и сваки педаљ територије", рекао је он.

image