Директор ЦИА на тајном путу у Украјини: Кијев представио "амбициозни" план за враћање територија

План је да се помере артиљерија и ракетни системи близу граничне линије Крима, да се продре дубље на исток, а затим да се отворе преговоре са Москвом, пише амерички лист

Током тајне посете директора ЦИА-е Вилијама Џеј Бернса Украјини раније овог месеца, украјински званичници су открили амбициозну стратегију да поново заузму територије које су се на референдумима одлучиле за сједињење са Русијом и отворе преговоре о прекиду ватре са Москвом до краја године, пише "Вашингтон пост" позивајући се на званичнике који су говорили под условом анонимности.

Бернсов пут подразумевао је састанке са председником Украјине Владимиром Зеленским и највишим украјинским обавештајним званичницима.

Како се додаје, сврха његовог путовања била је "реафирмација посвећености Бајденове администрације размени обавештајних података који би помогли Украјини да се одбрани".

За јавност, Украјински званичници су изразили фрустрацију због критика поводом спорог темпа којим се офанзива до сада одвијала. Међутим, војни стратези у Кијеву су приватно поручили Бернсу да верују у свој циљ да поново заузму значајну територију до јесени.

Како се истиче, план је да се помере артиљерија и ракетни системи близу граничне линије Крима, да се продре дубље на исток, а затим да се отворе преговоре са Москвом.

Остаје да се види да ли Украјина може да оствари те планове у тако кратком временском оквиру, пише "Вашингтон пост".

Упитана за Бернсову процену изгледа офанзиве, ЦИА је одбила да коментарише.

"Вашингтон пост" даље наводи да се Зеленски и његови војни команданти суочавају са изузетним притиском Запада који је Кијеву уочи офанзиве обезбедио милијарде долара за напредно наоружање и обуку.

Украјина је до сада претрпела велике губитке, а због захтевног терена украјинске трупе су подложне руским ракетним нападима, додаје се у тексту.

Зеленски је признао да офанзива напредује "спорије него што су желели", а украјински званичници су потврдили уништење неких тенкова "леопард 2" и борбених возила "бредли" које је обезбедио Запад.

Министар одбране Украјине Алексеј Резњиков је устврдио да "главни догађај" тек следи, а врховни командант украјинских снага Валериј Залужни је позвао на стрпљење, рекавши да се офанзива "спроводи максимално марљиво".

"Можда не онолико брзо колико би посматрачи желели, али то је њихов проблем", рекао је Залужни за Вашингтон пост.

Влада Зеленског снажно се залагала да се Запад чврсто обавеже на примање Украјине у НАТО и ЕУ, али владе САД и Западне Европе остају хладне према тој идеји и више су заинтересоване да понуде обећања о дугорочној војној помоћи уместо ширења НАТО-а и тиме ризика за директан сукоб са Русијом, оцењује "Вашингтон пост".

Како се додаје, док амерички војни лидери желе да виде како Украјина убрзава своју офанзиву, Залужни је почео да говори да Запад није довољно брзо послао муницију и борбене авионе на бојно поље.

"То ме љути", рекао је Залужни коментаришући притужбе да офанзива није брзо напредовала.

Опрезни приступ Украјине у првим данима офанзиве знак је изазова који је пред нама, кажу аналитичари "Вашингтон поста".

"Проблем је што је Русија поставила велики број мина, и испред и иза главне одбрамбене линије. Чак и да Украјина може да постигне искорак, и даље ће бити потребно време да се искористи. То може потрајати недељама, можда и месецима", рекао је Роб Ли, аналитичар института "Форен полисија".