Истекао рок за предају оружја: Шкорпиони, митраљези, али и комади из Првог и Другог светског рата
Од почетка акције предаје нелегалног оружја предато је 108.883 комада оружја и минско-експлозивних средстава, изјавила је Бојана Отовић Пјановић из Службе за сузбијање криминала Управе криминалистичке полиције.
"Од тог броја је 82.398 комада оружја. Ту потпада легално, нелегално и оружје које је остало у породичним домаћинствима након смрти власника и 26.485 комада минско-експлозивних средстава", рекла је Отовић Пјановић за Танјуг.
Навела је да је предато и 4.243.139 комада муниције.
"Ми смо као МУП задовољни овим поступком легализације и на самом почетку смо говорили да су бројке указивале да је овај период легализације успешнији него што су то били сви претходни поступци који су спровођени на територији Србије", истакла је Отовић Пјановић.
На питање шта се ради са предатим оружјем, она је објаснила да МУП пре издавања наредбе министра о предаји оружја прописује тачну и прецизну процедуру од преузимања, провере оружја, транспорта и уништења.
"Наравно да ће сви нефункционални и неупотребљиви делови као што је и сада било бити уништени. Одређени делови, као што смо говорили, ће бити коришћени у сврху израде оружја за припаднике војске и полиције. То је процедура на којој ће се радити, формираће се комисије, плански и онако како треба, сваки комад оружја и део који је функционалн ћемо искористити", објаснила је она.
Према речима Отовић Пјановић, предата су разна оружја попут митраљеза који у једном минути испали 3.000 метака, штапин са 4,6 килограма експлозива, као и напуњене зоље.
"Било је много чега у породичним домаћинствима и оно што је забрињавајућа чињеница је да грађани, ја желим да верујем, нису имали свест о ризицима који сваки комад носи са собом, поготову тих минско-експлозивних средстава, као и да су могли угрозити чланове свог домаћинства", рекла је Отовић Пјановић.
Она је додала да је међу предатим оружјем било комада из Првог и Другог светског рата.
"Ту је било шкорпиона, ручних ракетних бацача, много тога су људи држали што је било небезбедно и зато могу заиста рећи да смо задовољни овим поступком легализације јер смо допринели у знатној мери очувању безбедности свих нас", навела је она.
На питање шта ће се десити са онима који поседују нелегално оружје након истека рока предаје, Отовић Пјановић је објаснила да Кривични законик предвиђа одговорност за сваког појединца који има оружје у илегалном поседу.
"Влада Србије је након два немила догађаја закључком предложила Министарству да у оквиру нацрта закона кривичне верзије предвиди оштрије казне за сваког појединца који има оружје у нелегалном поседу", рекла је Отовић Пјановић.
Она је додала да је, уколико говоримо о оружју које је у нелегалном поседу, а за које надлежни орган издаје оружни лист, у радној верзији закона предложено да запрећена затворска казна буде од једне до осам година.
"А за све оне поједице за који надлежни орган не издаје дозволу, то је аутоматско оружје, минско-експлозивна средства, оружје које је прикривено у предметима и оружје са пригушивачима - ту је предвиђена затворска казна од две до дванаест година, а за већу количину тог оружја од пет до петнаест година", објаснила је Отовић Пјановић.
Отовић Пјановић је рекла да ће се радити и провере испуњености услова оних који имају оружје у легалном поседу.
"Да ли прописно држе првенствено то оружје, да ли постоји испуњеност просторно техничких услова и наравно здравствена способност која ће бити дефинисана и прописана тачно у овом закону о оружију и муницији који се приводи крају", објаснила је Отовић Пјановић.
Рок за грађане Србије да предају нелегално оружје и муницију без последица истекао је 30. јуна у поноћ.