Берлински суд одбацио је тужбу наследника Џафера Деве против амбасадора Немачке у Приштини Јорна Родеа као неприхватљиву, објавио је данас потомак Деве Ваљдет Дева.
Он је тужио Родеа за клевету због изјаве да је Џафер Дева био близак сарадник нациста, преноси Танјуг.
У својој објави на Фејсбуку, Ваљдет Дева је навео да је суд одбио тужбу "на основу тога што тужилац није испунио услов за покушај помирења/споразума између страна", преноси Репортери.
"Приликом извођења доказа пред овим судом доставио сам писане доказе, између осталог и сва писма упућена на адресу амбасадора Родеа, где тражим састанак и дајем му могућност да изнесе доказе или извини се због његове изјаве. Чини се да то није било довољно за суд у Берлину", написао је Ваљдет Дева.
Девин потомак написао је даље да ће наставити "рад на расветљавању лика Џафера Деве" и "враћање имовине породице Дева".
Зуроф: Роде био у праву за Деву, свака друга одлука била би извртање правде
Директор Центра Симон Визентал и координатор центра за истраживање нацистичких ратних злочина широм света Ефраим Зуроф изјавио је данас да је одлука суда у Берлину да одбаци тужбу против немачког амбасадора у Приштини Јорна роде била исправна.
Он је за Танјуг рекао да апсолутно нема сумње да је немачки амбасадор Јорн Роде, био у праву када је говорио о Џаферу Деви као о нацистичком сараднику.
"Свака друга одлука била би изврдавање правде", рекао је Зуроф.
Подсетимо, познавалац историје Косовске Митровице и универзитетски професор Неџмедин Спахиу тврди, међутим, у изјави за Танјуг да Ваљдет Дева није директни потомак Џафера Деве.
Спахиу каже да споменути Ваљдет нема везе са Џафером Девом.
"То је један обичан преварант и нема никакве везе са Џафером који има директне потомке у Америци", тврди овај професор.
Џафер Дева је по историјским подацима, сарађујући са нацистима за време Другог светског рата, сносио највећу одговорност за прогон Срба, Јевреја и других неалбанаца са Косова и Метохије.
Био је министар унутрашњих послова Албаније 1943. и 1944. године и један од чланова Друге призренске лиге, формиране за време Другог светског рата, са истом идејом као и Прва- да се створи Велика Албанија, која је требало да обухвати делове Србије, Македоније, Црне Горе и Грчке.
Министарство културе у Приштини, прошле године је у оквиру пројекта који финансирају Развојни програм Уједињених нација (УНДП) и Европска унија, одлучило да реновира кућу Џафера Деве у јужном делу Косовске Митровице и претвори је у културни центар.
После жестоке реакције међународних антифашистичких организација, јеврејских друштава, српских историчара и политичара, страних амбасада, медија који извештавају на српском, српских и неколико албанских организација цивилног друштва са Косова и Метохије, УНДП и Европска унија су одустали од те идеје.