"Џерузалем пост": Због трговине оружјем са Москвом, Запад ће трајно одбацити Иран
Иран је снабдео Русију хиљадама беспилотних летелица, а можда је спреман да пошаље још како би помогао њене напоре у Украјини, пише израелски "Џерузалем пост", позивајући се на амерички Си-Ен-Ен и додаје да је ово нова фаза у иранско-руским односима.
Иако је сарадња две земље вишедеценијска, углавном је Иран био тај коме је требало помоћи, било у знању, било у оружју, а треба имати у виду и чињеницу да је био под западним санкцијама.
Америчка администрација, након доласка Барака Обаме, променила је приступ, па је процена била да би Русија могла да буде канал комуникације са Ираном.
Од договора се одустало за време мандата Доналда Трампа, да би са председником Бајденом опет постао актуелна тема, а израелски дневник наводи да "за све то време, Русија стоји са стране као мафијашки бос, нудећи заштиту и помоћ да се комуницира са Техераном".
Један рат мења све
Након почетка сукоба у Украјини, како наводе, Русија више не може да се представља као "добар полицајац" и "као канал САД са Ираном", а иранско-руски савез, који је увек постојао у сенци, сада је изашао на видело.
Русија жели да добије овај рат "терорисањем народа, а не војном офанзивом", тврди израелски лист и додаје да је иранско оружје, због нижих цена, кључни елемент ове стратегије, иако је у питању "врста оружја која не добија ратове".
Ипак, Си-Ен-Ен извештава да су могуће нове пошиљке оружја и да би то био први случај да Иран пошаље напредне вођене ракете Русији, што би Кремљу могло да буде од великог значаја на бојном пољу.
Последња пошиљка оружја Техерана Москви укључивала је око 450 дронова, наводи се у анализи, са подсећањем на тврдњу украјинских званичника да су оборили "више од 300 иранских дронова".
Ирански нуклеарни програм више није изговор
Кључна промена је у томе што Иран више не може да се претвара да је његов нуклеарни програм једина ствар која стоји између њега и добрих односа са Западом, закључује "Џерузалем пост". Наводи се и да је у прошлости Техеран тврдио да ће, ако склопи договор са Западом, замрзнути нуклеарни програм.
Осим тога, Иран је на Западу представљао Израел као главну препреку која стоји на путу добрих односа Ирана и Запада, ишашви толико далеко да се чак и говорило "не дозволите Израелу да нас увуче у још један рат".
Међутим, чињеница да Техеран сада шаље оружје Москви показује да су ови наративи били нетачни. Иранско оружје представља опасност не само за Блиски исток, већ и за Европу и свет.
Ирански дронови тероришу Украјину, али би могли да се користе и на другим местима, упозорава израелски дневник и додаје да ирански нуклеарни програм није једино питање које прети региону - сада су ракете и дронови у центру пажње западних санкција.
Иран је променио курс својом одлуком да снабдева Русију оружјем, јер се тиме везао за Москву, која га са своје стране користи, изолујући га од Запада. Ово је, како се наводи у тексту, "коцкање Москве и Техерана засновано на проценама да је Запад у трајном опадању и да више не морају да се претварају ни пред САД, нити пред Европом".
Ипак, Иран се и даље "јавно претвара да не шаље беспилотне летелице и ракете Русији, нити шаље чланове из Корпуса иранске револуционарне гарде (ИРГЦ) да раде са Русима на Криму". Упркос томе, све је више доказа за ово. "Џерузалем пост" предвиђа да ће Запад трајно променити свој поглед на Техеран, јер "Иран који је саучесник у рату Русије у Украјини је Иран коме се не може веровати у било каквом договору, посебно не нуклеарном".