Украјинска контраофанзива је осуђена на неуспех јер руска војска има предност над противником у сваком погледу, рекао је за ТАСС Жан-Бернар Пинател, француски генерал у пензији.
"Апсолутно не верујем у успех украјинске контраофанзиве. Руси су ваздушно надмоћни, а имају предност и на копну. И сами Украјинци признају да испаљују 4.000 граната дневно, док Русија испаљује 20.000", истакао је Пинател, који је стручњак за Русију и Блиски исток.
Генерал је навео и да је однос губитака у техници и људству пет према један у корист Русије и оценио да је режим у Кијеву спутан недостатком људских ресурса.
"Данас смо сведоци конфронтације нуклеарне силе и државе коју, наравно, спонзоришу Англосаксонци, али која нема значајан технички и људски потенцијал. Не мислим да је највећи недостатак са којим се Украјина суочава количина војне опреме, која, иначе, није увек квалитетна, јер Запад снабдева Кијев застарелом опремом. Најслабија тачка Украјине је њен народ, тачније мањак људства. Њени најбољи борци су одавно мртви", поручио је Пинател.
Он сматра да је, под условом да НАТО не уђе директно у сукоб, пораз Кијева само питање времена. По његовим речима, политика Запада да одуговлачи украјински сукоб "само води ка већим жртвама".
"Разговори о помоћи Украјини док она не победи су потпуно глупи и бесмислени. Тиме се неће ништа постићи и само ће се повећати број погинулих међу младим Украјинцима и Русима", оценио је Пинател.
САД и Европу, међутим, није брига, рекао је пензионисани француски генерал, јер њихов главни циљ није победа Украјине, већ слабљење Русије.
Конфликт је ослабио Европу, а не Русију
Западне санкције су, сматра Пинател, највише штете нанеле самој Европи.
"Глобално тржиште гаса, посебно европско тржиште, не може без испорука руског гаса. Европа је пре кризе трошила 200 милијарди кубних метара руског гаса, док је Северна Америка испоручивала само две милијарде. Са ким ћете заменити Русију", запитао се генерал.
Подсетио је и да се Европа сада суочава са економском кризом.
"До зиме 2022. Немачка је успела да попуни складишта гаса, која су издржала током хладне сезоне, али то неће бити довољно за следећу годину. Многе немачке компаније су већ ставиле катанац због високих цена гаса. Ако Немачка оде у рецесију, цела Европа, а посебно Француска, биће у невољи, јер су Немци наши главни економски партнери", упозорио је Пинател.
Русија, напротив, цвета и економски се развија, радећи заједно са Африком и Азијом и развијајући партнерства, наводи Пинтел.
"То је зато што је Русија у сваком погледу независна од остатка света, било да се ради о сировинама, житу или енергентима, али капиталистички свет не може без ресурса које испоручује Русија. Овај рат је ослабио Европу више него Русију", објашњава.
Додао је да су европски лидери очекивали да ће цео свет да уведе санкције Русији, али је то урадило само тридесетак земаља, док остале користе прилику да ојачају партнерство са Москвом.
"Американци несумњиво желе да ометају економску сарадњу Европе и Русије, јер би им то одузело доминацију на међународној сцени. Стратегија САД је стварање новог Берлинског зида између Русије и Европе, али сада тај зид пролази кроз Украјину", закључио је Пинател.