САД шаљу касетну муницију Украјини? Чека се одлука Вашингтона
Високи званичник Пентагона рекао је да ако САД одлуче да Украјини обезбеде касетну муницију (која је забрањена у више од 100 земаља) због претње коју представља по цивиле, одлучиле би се за модерније типове.
Говорећи на редовном брифингу за штампу, портпарол Пентагона Патрик Рајдер је рекао да, иако још нема шта да објави у вези са испоруком касетне муниције Украјини, приметио је да САД имају различите врсте оружја у свом арсеналу.
"Бомбе чије слање разматрамо не укључују старије варијанте код којих је ниво неактивације експлозива већи од 2,35 одсто", рекао је он, додајући да ће Пентагон "пажљиво бирати оне са нижим стопама" за које има недавне податке тестирања.
Међутим, Рајдер није желео да каже да ли су САД са својим савезницима из НАТО разговарале о забринутости око потенцијалне употребе касетне муниције у Украјини, рекавши само да су земље чланице блока уједињене у жељи да Кијеву обезбеде "могућности које су им потребне како би биле ефикасне на бојном пољу.”
Према писању агенције АП, очекује се да ће Вашингтон данас објавити испоруку великог броја муниције као део новог пакета помоћи вредног 800 милиона долара.
Касетна муниција је забрањена у више од 100 земаља јер када се активира, испушта много малих бомби на широком подручју, а неексплодирани елементи представљају озбиљан ризик за цивиле годинама након завршетка сукоба.
У саопштењу од четвртка, "Хјуман рајт воч" је упозорио САД да не одобравају испоруку, рекавши да би касетна муниција "неизбежно изазвала дугорочну патњу цивила" и поткопала међународну критику оружја.
НАТО је ову врсту муниције користио и током агресије на СРЈ 1999. године, а најдрастичнији пример њене употребе је напад на Ниш у мају 1999. године када су ове бомбе расејане над Шуматовачком улицом, аутобуском станицом и Тврђавском пијацом. Тада је убијено 16 цивила, а 18 рањено.