Британски министри разматрају да укину законе наслеђене из времена када је Британија била чланица Европске уније који омогућавају банкама да затворе рачуне клијентима због њихових политичких ставова, а пошто је једна острвска банка изјавила за "Скај њуз" да њихова правила прописују да не могу да отворе рачун онима који заговарају одређене политике.
Званичници Трезора наложили су градској надзорној служби да хитно преиспита правила о "политички изложеним особама" (ПЕП) након што се неколико јавних личности, укључујући бившег лидера Партије за независност Уједињеног Краљевства Најџела Фаража, пожалило да су њихови банковни рачуни затворени без упозорења, преноси "Телеграф".
Поменуте мере у британском закону у складу су с бриселским одредбама које налажу финансијским институцијама да проверавају јавне личности и делају према њиховим политичким опредељењима, што се на Острву тумачи као ограничавање слободе говора.
Правила покривају политичаре, дипломате, генерале, чак и чланове краљевске породице и често се односе не само на чешљање њихових финансијских послова већ и на чланове шире фамилије. Банке их наводно појачано контролишу не би ли се увериле да нису умешани у прање новца, изнуђивање или корупцију.
Такође, у Унији је направљена разлика између домаћих ПЕП-ова у односу на стране будући да је њихово деловање мање ризично, што у Британији није случај.
Фараж је рекао да је затварање његовог рачуна и то што су друге банке одбиле да га приме за клијента "озбиљан политички прогон", те позвао владу да искористи то што је Британија напустила ЕУ да укине садашњи систем и оконча "неправду" с којом се суочавају јавне личности.
Банкарски лобистичка група "Ју-Кеј фајненс" такође сматра да никоме не треба затворити банковни рачун из политичких разлога, али и сумња да се тако нешто дешава, односно упућује на то да су рачуни затварани због других ствари.
"Не коментаришем ниједног конкретног појединца, можда се све дешавало због сумњивих активности на рачуну, јер ми смо у обавези да то контролишемо. Може бити читав низ разлога, али никада неће бити зато што неко изражава политичко мишљење уколико је то легално", закључио је Боб Вигли из поменуте групе.