Свет

Бела кућа шаље касетну муницију Украјини; Бајден: Тешка одлука, али понестаје им оружја

САД ће повећати производњу артиљеријских граната за потребе Кијева са циљем "да не остављају Украјину ненаоружану"
Бела кућа шаље касетну муницију Украјини; Бајден: Тешка одлука, али понестаје им оружја© Tanjug/AP Photo/Mohammed Zaatari

Сједињене Америчке Државе послаће касетну муницију у Украјину, саопштила је администрација америчког председника Џозефа Бајдена, а преносе "РИА Новости".

Како се наводи, САД ће повећати производњу артиљеријских граната за потребе Кијева са циљем "да не остављају Украјину ненаоружану".

О слању касетне муниције Кијеву, САД се консултовала са савезницима и они су ту одлуку одобрили, речено је у Белој кући, а преноси руска агенција. 

Бајден: Тешка одлука

Амерички председник Џо Бајден рекао је данас да је одлука да се Украјини први пут обезбеди касетна муниција била "тешка", али да је такву одлуку донео јер је Кијеву потребна муниција у контраофанзиви против Русије.

"Била је то веома тешка одлука са моје стране. Разговарао сам о томе са нашим савезницима, разговарао сам о томе са нашим пријатељима на Капитол хилу", рекао је Бајден за Си-Ен-Ен и додао да "Украјинцима понестаје муниције".

Бајден је рекао да се касетна муниција шаље као "прелазни период" док САД не буду у стању да произведу више артиљерије калибра 155 мм за америчке хаубице које омогућиле Украјини да поврати територију током прошле године.

"Ово је рат у вези са муницијом. И понестаје им те муниције, а ми је имамо мало. И тако сам на крају прихватио препоруку Министарства одбране да, не трајно, дозволим овај прелазни период, док добијемо више 155-милиметарског оружја, ових граната, за Украјинце", рекао је Бајден.

Додао је да је, иако САД нису потписнице Конвенције о касетној муницији, било потребно одређено време да га убеде да одобри слање тог оружја Украјини.

Саливан: Украјинска контраофанзива тешко напредује

Саветник за националну безбедност САД Џејк Саливан, обраћајући се новинарима у Белој кући, оптужио је Русију да од почетка сукоба користи касетну муницију у Украјини што је "потпуно неприхватљиво из много разлога", пренео је "Гардијан".

"Постоји огромна разлика између врсте касетне муниције коју користи Русија и оне врсте коју ће САД испоручити Украјини", рекао је Саливан.

Он је додао да је председник Бајден одобрио слање касетне муниције Украјини после једногласне препоруке свог националног безбедносног тима. Додао је и да је то била тешка одлука и да је председник САД коначно донео "у договору са савезницима и партнерима и разговорима са члановима Конгреса".

На конференцији за медије, Саливан је рекао и да украјинска контраофанзива тешко напредује, да наилази на значајан отпор руских снага, да је утрошено много људства и муниције, али да Кијев не одустаје. Додао је и да Украјина неће постати чланица НАТО-а после самита у Вилњусу.

Такође, Саливан је демантовао да САД и Русија воде тајне преговоре о постизању мира у Украјини, што је претходно демантовало и руско Министарство спољних послова.

Пентагон је, такође, потврдио слање касетне муниције Украјини, а на брифингу за новинаре заменик шефа Пентагона за политичка питања Колин Кол рекао је да ће САД послати Кијеву нови пакет војне помоћи вредан око 800 милиона долара.

Он ће, између осталог, укључивати артиљеријску муницију, конвенционалну муницију двоструке намене, додатну муницију за ПВО систем "патриот", додатна оклопна возила "страјкер".  

Изјавио је да САД шаљу касетну муницију Кијеву јер украјинска контраофанзива "иде спорије него што се очекивало".

"Желимо да будемо сигурни да Украјинци имају довољно артиљерије да их одрже у борби у контексту тренутне контраофанзиве и зато што ствари иду мало спорије него што су се неки надали. Прерано је судити како иде украјинска контраофанзива јер смо на почетку средине", рекао је Кол и додао да већина украјинске борбене моћи "није доведена у функцију".

Прави тест ће бити када украјинске снаге идентификују слабе тачке и направе пробој, додао је он.

На конференцији за медије у Пентагону речено је и да су САД обавезале Кијев да евидентира сваки случај употребе касетне муниције, као и да она неће бити коришћена у подручјима са цивилним становништвом, преносе "РИА Новости".

Кал је новинарима објаснио да је одлука о слању касетне муниције донета јер "украјинска контраофанзива иде мало спорије него што су неки очекивали", као и да желе да обезбеде да Украјина има довољно муниције за наставак борби. 

Касетна муниција је забрањена у више од 100 земаља јер када се активира, испушта много малих бомби на широком подручју, а неексплодирани делови представљају озбиљан ризик за цивиле годинама након завршетка сукоба.

У саопштењу од четвртка, "Хјуман рајт воч" је упозорио САД да не одобравају испоруку, рекавши да би касетна муниција неизбежно изазвала дугорочну патњу цивила.

НАТО је ову врсту муниције користио и током агресије на СР Југославију 1999. године, а најдрастичнији пример њене употребе је напад на Ниш у мају те године када су ове бомбе расејане над Шуматовачком улицом, аутобуском станицом и Тврђавском пијацом. Тада је убијено 16 цивила, а 18 је рањено.

Стални представник Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја, изјавио да ће ако Вашингтон испоручи такво наоружање Кијеву бити још један корак ка ескалацији сукоба.

Москва је прошлог пролећа послала ноту земљама НАТО-а због пребацивања наоружања Украјини. Русија је више пута напоменула да све пошиљке које садрже оружје за Кијев постају легитимна мета руске војске.

image