Уочи НАТО самита: Вилњус попут тврђаве, осам "патриота" циља ка Калињинграду
Око 1.000 војника и напредни системи ваздушне одбране обезбеђују Вилњус који је, ових дана због одржавања НАТО самита, практично претворен у тврђаву не би ли се обезбедили важни гости - амерички председник Џозеф Бајден и други лидери Алијансе.
Шефови Северноатлантског савеза састају се следеће недеље на само 32 км од литванске граничне ограде са руским савезником Белорусијом и 151 км од саме Русије.
"Било би више него неодговорно да наше небо буде незаштићено пошто Бајден и лидери 40 земаља стижу", рекао је председник Литваније Гитанас Науседа, а пренео Ројтерс.
Литвански председник као да је заборавио да су многи лидери земаља НАТО долазили у Кијев и да им се ништа није десило иако су долазили, тако рећи, Русима на нишан.
Ипак, у страху су велике очи тако да су се, како наводи Ројтерс, савезници удружили да обезбеде самит.
Немачка је распоредила 12 ракетних бацача "патриот", који се користе за пресретање балистичких и крстарећих ракета или ратних авиона, Шпанија је донела систем противваздушне одбране НАСАМС, Француска шаље самоходне хаубице Цезар, Француска, Финска и Данска базирају војне авионе у Литванији, а Уједињено Краљевство и Француска испоручују опрему против беспилотних летелица.
Пољска и Немачка су послале снаге за специјалне операције појачане хеликоптерима. Други шаљу опрему за борбу против потенцијалних хемијских, биолошких, радиолошких па чак и нуклеарних напада.
За Науседу, напори савезника да осигурају ваздушну безбедност током окупљања лидера значи да НАТО треба хитно да успостави сталну противваздушну одбрану у балтичким државама.
"Размишљамо о томе шта ће бити након завршетка самита и радићемо са савезницима на стварању снага за трајну ваздушну заштиту", рекао је он новинарима.
На аеродрому у Виљнусу, виђено је и осам немачких ракетних бацача "патриот" како стоје са цевима усмереним у правцу руског Калињинграда. Још два уперена су на Белорусију. Сви лансери су у функцији од петка ујутру.
"Знате где се географски налазите и прилично добро знате и одакле претња долази. Литванија је тражила од нас заштиту самита, а такође је НАТО тражио помоћ од Немачке. Ово је наш одговор", рекао је потпуковник Штефен Либ, командант батаљона "патриота".
Литванија је за летњи период утростручила граничну стражу на белоруској и руској граници, уз официре из Летоније и Пољске. Две земље су такође послале полицију да помогне у патролирању Вилњусом.
"Спремамо се за разне провокације. Ситуација је заиста веома напета. Тако да је заштита границе већ била на веома, веома високом нивоу и пре самита", рекао је шеф граничне страже Рустамас Лиубајевас.
За самит су поново уведене и граничне контроле између Литваније, Пољске и Летоније.