Грчка не треба да буде оптерећена управљањем миграцијама у служби Европске уније, нити би требало да се оптужује како није спасла људе на мору, изјавио је грчки премијер Киријакос Мицотакис месец дана након смртоносног бродолома.
Грчка обалска стража спасила је 104 особе, али се стотине миграната удавило након што се преоптерећени чамац преврнуо и потонуо у међународним водама код грчког Пилоса 14. јуна, а узроци бродолома се и даље истражују.
Међу преживелима тврде да се брод преврнуо усред покушаја шлеповања грчке обалске страже, што Грчка негира.
Мицотакис је у понедељак изјавио да се његова земља налази на спољној граници "веома опасног" медитеранског прелаза, а који мигранти и избеглице све чешће користе за улазак у ЕУ.
Он је назвао недавни споразум ЕУ о миграцијама позитивним кораком али не и јединим решењем за питање миграција, које је описао као "у основи европским проблемом."
"Веома је неправедно да земље као што је Грчка да буду оптерећене управљањем овим проблемом, или да буду оптужене да заправо не спасавају људе на мору, када је то оно што наша обалска стража ради сваки дан", рекао је Мицотакис у Риге, након сусрета са својим летонским колегом.
Како напомиње, кривица лежи на онима који илегално превозе мигранте у ЕУ.
"Требало би директно да свалимо кривицу на шверцере и оне који им помажу. Они су одговорни за сваку трагедију која се догоди на Медитерану," рекао је он.
Грчка је једна од главних рута у Европску унију за избеглице и мигранте са Блиског истока, Азије и Африке. Скоро милион избеглица и миграната прешло је из Турске на грчка острва 2015. године, али је прилив значајно смањен од пакта између ЕУ и Турске у марту 2016. године.