Столтенберг: Ердоган одобрио чланство Шведске у НАТО
Шведска постаje 32. чланица Алијансе.
Уочи НАТО самита у Вилњусу, турски председник Реџеп Тајип Ердоган одобрио је чланство Шведске у НАТО, саопштио је данас генерални секретар Северноатланстког савеза Јенс Столтенберг.
"Драго ми је да то објавим након састанка на којима сам био домаћин између турског председника Ердогана и шведског премијера Улфа Кристерсона. Председник Ердоган се сложио да што пре проследи протокол о приступању Шведске Великој народној скупштини Турске и обезбеди ратификацију. Ово је историјски корак који све НАТО савезнике чини јачим и сигурнијим", написао је Столтенберг на Твитеру.
Он је додао да је Шведска појачала мере против тероризма.
Glad to announce that after the meeting I hosted with @RTErdogan & @SwedishPM, President Erdogan has agreed to forward #Sweden's accession protocol to the Grand National Assembly ASAP & ensure ratification. This is an historic step which makes all #NATO Allies stronger & safer. pic.twitter.com/D7OeR5Vgba
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) July 10, 2023
Овим поводом огласио се и шведски шеф дипломатије Тобијас Билстром.
We have tonight after some negotiations in Vilnius reached an agreement with Türkiye on Sweden’s membership in NATO, which means that ratification will now commence.The PM and the President have shook hands on the content. https://t.co/nqDg8Is0Y5pic.twitter.com/1rzRBDJYJu
— Tobias Billström (@TobiasBillstrom) July 10, 2023
"Вечерас смо после преговора у Вилњусу постигли договор са Турском о чланству Шведске у НАТО, што значи да ће сада почети ратификација. Премијер и председник су се руковали поводом договора", написао је шведски министар спољних послова.
Да подсетимо, Турска се једина од 31 државе чланице НАТО блока противила прикључењу скандинавске земље у Алијансу, због критика Стокхолму да подржавају Радничку партију Курдистана, као и због акција са спаљивањем Курана.
НАТО добија специјалног координатора за борбу против тероризма
У саопштењу НАТО-а се наводи да су од последњег самита, заједно са Шведском и Турском блиско сарађивали на решавању легитимних безбедносних бојазни Анкаре.
"Као део тог процеса, Шведска је изменила устав, променила законе, значајно проширила сарадњу у борби против тероризма против ПКК (Радничке партије Курдистана) и наставила извоз оружја у Турску, што су сви кораци предвиђени трилатералним меморандумом договореним 2022. године", наводи се у саопштењу.
Истиче се да су Шведска и Турска сагласне да наставе сарадњу у оквиру Трилатералног сталног заједничког механизма успостављеног на Самиту НАТО-а у Мадриду 2022. године и у оквиру новог билатералног споразума о безбедности.
"На првом састанку овог Пакта о безбедности, Шведска ће представити мапу пута као основу своје сталне борбе против тероризма у свим његовим облицима и манифестацијама ка пуној примени свих елемената Трилатералног меморандума, укључујући члан 4", поручује се у саопштењу НАТО-у и додаје да Шведска не пружа подршку организацијама које су у Турској проглашене за терористичке.
Додаје се да су се Шведска и Турска сагласиле да је сарадња у борби против тероризма дугорочан напор, који ће се наставити и након пријема Шведске у НАТО.
Генерални секретар Столтенберг је такође потврдио да НАТО категорички осуђује тероризам у свим његовим облицима и манифестацијама.
Истовремено, НАТО ће значајно интензивирати свој рад у овој области, укључујући и именовање, први пут у историји НАТО-а, специјалног координатора за борбу против тероризма.
"Посвећени смо принципу да не би требало да постоје ограничења, баријере или санкције за трговину и улагања у одбрану међу савезницима. Радићемо на отклањању таквих препрека", поручују из НАТО-а.
Додаје се да су се Анкара и Стокхолм договорили да ојачају економску сарадњу, преко Заједничког економског и трговинског комитета Турске и Шведске (ЈЕТЦО).
"И Турска и Шведска ће настојати да максимално искористе могућности за повећање билатералне трговине и инвестиција. Шведска ће активно подржати напоре за оживљавање процеса придруживања Турске ЕУ, укључујући модернизацију царинске уније ЕУ-Турска и либерализацију визног режима", закључује се у саопштењу Алијансе.
Бајден се радује за 32. савезника
Амерички председник Џозеф Бајден поздравио је одлуку турског колеге Реџепа Тајипа Ердогана да подржи ратификацију чланства Шведске у НАТО.
"Поздрављам саопштење које су вечерас објавили Турска, Шведска и генерални секретар НАТО-а, укључујући и обавезу председника Ердогана да проследи Протокол о приступању Шведске Великој народној скупштини Турске на брзу ратификацију", наводи се у изјави Беле куће.
Бајден је додао да је спреман да ради са Ердоганом и Турском на јачању одбране и одвраћању у евроатлантском подручју.
"Радујем се што ћу дочекати премијера Кристерсона и Шведску као нашег 32. савезника у НАТО-у. Захваљујем генералном секретару Столтенбергу на његовом вођству", поручио је Бајден.
Одлуку подржали и Финци
Фински премијер Петери Орпо поздравио је данас одлуку турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да подржи ратификацију чланства Шведске у НАТО, поручивши да је то одлична вест за безбедност нордијског региона и целе Европе.
"Када Шведска буде у НАТО-у, заједно ћемо изградити јачи север", написао је Орпо на Твитеру на шведском.
Реаговала је и шефица финске дипломатије Елина Валтонен која је поручила да је чланство Шведске важно за Шведску, Финску и читав војни савез, као и да је Шведска саставни део европске безбедности.