Немачка: Нови докази о експлозијама на "Северном току"

У заједничком писму три земље наводи се да Немачка истражује сумњиви терет са јахте, за коју се не зна ко је изнајмио

Немачка је пронашла трагове експлозивних направа које су узете са јахте за коју Берлин сматра да је могла да се користи за транспорт експлозива којим је извршена диверзија на гасоводима "Северни ток" и "Северни ток 2", саопштиле су немачке власти Савету безбедности Уједињених нација.

У заједничком писму Немачке, Шведске и Данске се наводи да Немачка истражује сумњиви терет са јахте, за коју се не зна ко је изнајмио. Берлин још утврђује тачан курс брода, преноси Ројтерс.

"Према проценама експерата, није искључено да су рониоци могли да поставе експлозив на гасоводима 'Северни' ток 1 и 'Северни ток 2', а који је постављен на дубини око 70-80 метара", додаје се у писму.

Истиче се да је тренутно немогуће установити ко је извршио диверзију и њихове мотиве, посебно на тему тога да ли је диверзијом руководила држава или државни субјект.

У немачкој истрази се спомиње компанија "Фериа Лавова" која је регистрована у Варшави и која је изнајмила јахту "Андромеда" од немачке компаније. Како су писали немачки медији, "Фериа Лавова" нема запослених, канцеларије, а ни сајт и изгледа као сумњива компанија. У истрази се разматра и могућност учешћа и неких Украјинаца у диверзији.

Касније су и извори "Волстрит џорнала" рекли да су немачки експерти све више уверени да је јахта "Андромеда" заиста искоришћена за диверзију, јер је обилазила свако место на којем се догодила експлозија. Наводе да је јахта изнајмљена преко туристичке агенције из Варшаве, која је део мреже украјинских лажних компанија, осумњичених за везе са украјинском обавештајном службом.

У Пољској су оспорили да су државне институције учествовале у догађају, али нису искључили могућност да су пољске компаније могле бити повезане са диверзијом.

Експлозије на гасоводима "Северни ток 1" и "Северни ток 2" догодиле су се истовремено 26. септембра прошле године. Немачка, Данска и Шведска нису искључиле могућност да је реч о намерној диверзији, а Генерално тужилаштво Русије покренуло је кривични поступак о чину међународног тероризма.

Оператер гасовода, компанија "Норд стрим АГ" саопштио је да је штета на гасоводима без преседана и да је немогуће проценити када ће бити отклоњена.