Европска служба за спољне послове (ЕЕАС) планира да појача украјинску противваздушну одбрану и суфинансира напредне системе наоружања држава чланица.
"Укључујући ракете и борбене авионе", наводи европска дипломатска служба у интерном документу у који је "Паис" имао увид.
У извештају се анализирају формуле за "безбедносне компромисе" које ЕУ може да постигне са Украјином и такође се предлаже проширење европске мисије за обуку украјинских трупа и особља, која се сада налази у Пољској и Немачкој, па чак и њено постепено "премештање" у Украјину "када околности дозволе".
Тај опрез, како шпански лист оцењује, сугерише да ће то бити после рата.
Анализа Европске службе за спољне послове, одељења на чијем је челу Жозеп Борељ, поклапа се са одлуком чланица Г-7, да потпишу Декларацију о заједничком улагању да понуди "безбедносне компромисе и аранжмане" Украјини.
У извештају се анализира који елементи се могу понудити "безбедносним гаранцијама" и истиче да би "чланство Украјине у ЕУ било би само по себи безбедносна гаранција".
"Украјини ће и даље бити потребна дугорочна посвећеност и подршка ЕУ како би осигурала своју слободну и демократску европску будућност", наводи се у интерном документу ЕЕАС. Брисел истиче да ће ове године подршка у виду опреме преко Европског мировног фонда (ЕПФ) премашити четири милијарде евра и да је дошло до "постепене промене" ка набавци и заједничкој куповини нове опреме.
Такође је, наводи се, забележен напредак у снабдевању од стране држава чланица, софистициранијим и скупљим системима наоружања, које је ЕУ касније покрила кроз системе надокнаде.
Сукоб у Украјини је такође логистичка битка, а у "безбедносним обавезама", поред сталне размене обавештајних података (држава чланица) и сателитских снимака, Брисел предлаже и сарадњу као што су "посебна подршка за одржавање и поправка дониране опреме", подршка у деминирању, као и подршка у сајбер безбедности, борби против хибридних претњи, дезинформација и мешања, као и манипулација страним информацијама.
"Ове безбедносне обавезе биће преузете уз пуно поштовање безбедносне и одбрамбене политике одређених држава чланица и узимајући у обзир безбедносне и одбрамбене интересе свих држава чланица", наводи се у интерном документу ЕЕАС.
ЕУ је, како се наводи, и сада један од главних фактора који доприноси непосредној и дугорочној безбедности Украјине уз војну помоћ, финансијску, комерцијалну и економску подршку, наводи ЕЕАС, који у анализу могућих обавеза укључује безбедносне мере које су већ у току, као што је финансијска подршка Кијеву и други елементи, попут прихвата избеглица и расељених лица.
Међу обавезама које су већ у току, Брисел истиче и помоћ за "реконструкцију, процес придруживања Европској унији и промовисање реформи, као и рестриктивне мере (санкције против Русије), подршку одговорности и механизме откривања трећим земљама".