Кина показује мишиће, САД жури да наоружа Тајван
Сједињене Државе и њихови савезници планирају да убрзају испоруку оружја Тајвану у наредним годинама, док кинеска војска "показује мишиће" око тог острва, вежбајући операције заједничких снага на мору у тренутку док се Тајпеј спрема за годиошње ратне игре током којих ће симулирати разбијање кинеских блокада.
Кина је, према информацијама министарства одбране Тајвана, послала десетине ловаца, бомбардера и других авиона, па и дронова, на југ острва, а неке од тих летелица прелазе и канал Баши који раздваја Тајван од Филипина, пратећи кинеске ратне бродове.
Неки од авиона прешли су средњу линију Тајванског мореуза, која је незванична тампон зона који раздваја две стране, и приближили се на 24 наутичке миље од обала Тајвана.
Чие Чунг, војни истраживач Тајванске фондације за националну политику, рекао је за Ројтерс да је вежбање мисија на даљину важно за Кину јер би оне биле "главни борбени начин" у сваком сукобу.
"Кина сматра пробијање првог ланца острва важним тактичким циљем", рекао је он, мислећи на острва која се протежу од Јапана преко Тајвана, Филипина и даље до Борнеа.
Кинеско министарство спољних послова, на питање о вежбама, рекло је да се кинески народ никада неће поколебати у решености и одлучности да се сачува територијални интегритет Кине.
Сједињене Државе су иначе најважнији снабдевач Тајвана оружјем, иако је Пекинг више пута захтевао да се обустави продаја америчког оружја острву које Кина сматра својом територијом.
"Брзина којом ми, односно Сједињене Државе или друге земље помажемо Тајвану у побољшању њихових одбрамбених способности, требало би да се повећа у годинама које долазе", рекао је генерал америчке војске Марк Мили.
Тајвану је, како каже, потребно оружје попут система противваздушне одбране и оних који могу гађати бродове са копна.
"Мислим да је важно да се унапреде војска Тајвана и њихове одбрамбене способности унапреде", рекао је.
Тајван од прошле године приговара због кашњења у испоруци америчког оружја, пошто су се тамошњи произвођачи фокусирали на снабдевање Украјине.
Мили је рекао и да су односи између Сједињених Држава и Кине на "веома ниском нивоу" и да су недавни дипломатски састанци, укључујући и онај између америчког државног секретара Ентонија Блинкена и високог кинеског дипломате Ванг Јиа, важни за смањење шанси за ескалацију.
Мили је рекао да Сједињене Државе разматрају да ли треба да промене где се налазе неке америчке снаге у оквиру Азијско-пацифичког региона.
Већина америчких снага у региону налази се у североисточној Азији, укључујући 28.500 припадника војске у Јужној Кореји и 56.000 војника у Јапану.