Велики је јаз између речи и дела у вези с набавком оружја за украјинске потребе и то с обе стране Атлантика. Иако су Сједињене Државе у бољој ситуацији од Европе, чак и та најмоћнија чланица НАТО-а суочава се с озбиљним потешкоћама у одржавању помоћи Украјини.
С тим у вези говори и податак, уколико се занемари актуелна испорука касетне муниције, да САД морају да позајме или купе конвенционалну артиљеријску муницију од Јужне Кореје да би је проследили Кијеву.
Ипак, у Европи је много горе. Међународни институт за стратешке студије у свом најновијем часопису оцењује: "Оружане снаге у европским државама чланицама НАТО-а и Европске уније су оптерећене неупотребљивом опремом и озбиљно истрошеним залихама муниције."
Слабост европских залиха, заједно с ограниченим могућностима континента да их обнови, "покреће хитна питања о способности европске индустрије да настави да пружа војну подршку Украјини у неопходном обиму и адекватном брзином", преноси "Блумберг".
Најевидентнији пример с тим у вези су обећања немачке владе да обнови своје дотрајале оружане снаге за шта је издвојила 100 милијарди евра, док је у стварности утрошила тек један одсто планираних средстава.
Управо у Немачкој, али и у другим европским државама (с изузетком Пољске и балтичких и скандинавских земаља), нема политичке воље да се заиста предузму ефикасне акције зарад ојачавања оружаних снага, односно испоруке муниције Украјини.
Чак и у Британији, која се посебно истакла у помоћи Украјини, изражена је аверзија према повећању потрошње за одбрану.
Заправо, већина губи из вида колико је заправо времена потребно за повећање производње оружја. Стандард је да период између производње и испоруке чак и неке основне муниције и материјала траје две или три године.
Британски "БАЕ системс" недавно је саопштио Пентагону да ће бити потребно најмање 30 месеци да се поново покрене производња хаубица М777, што је међу најважнијим оружјем у Украјини, док је немачки "Рајнметал" упозорио да је потребна бар година за реновирање и модернизацију борбених тенкова, имајућу у виду време производње специјализованих челичних и електронских компоненти.
И у САД се боре да произведу муницију у адекватним количинама за потребе украјинске борбе.
Професор с Јејла Мајкл Бренс истакао је да реторика председника Америке Џозефа Бајдена о улози те земље у обезбеђивању оружја Украјини "не одговара реалности".
"Недостаци у производњи, недовољна радна снага и прекиди у ланцима снабдевања ослабили су способност Сједињених Држава да испоруче оружје Украјини и да шире сопствене одбрамбене способности", истакао је професор и додао да се многи делови кључних система наоружања производе у иностранству.
Додао је и чињеницу да је Украјина у почетку трошила и до 500 противтенковских пројектила "џавелин" дневно, уништивши тако трећину америчких залиха у првим недељама сукоба.
Иако је ове недеље на НАТО самиту у Вилњусу речено много "правих ствари", неопходно је признати озбиљност кризе набавки Алијансе, закључује "Блумберг".