Европска унија мора да појасни своју позицију према стратешком партнерству са Пекингом, рекао је високи кинески дипломата Ванг Ји на састанку са шефом европске дипломатије Жозепом Борељом.
Односи Кине и ЕУ побољшани су након објављивања стратешког партнерства 2003. године, али од 2019. европски блок Пекинг назива "економским такмацом" и "системским ривалом", а овакав приступ појачан је након почетка сукоба у Украјини због блиских веза Пекинга и Москве, пренео је Ројтерс.
Кина и ЕУ треба да појачају комуникацију, унапреде међусобно поверење и продубе сарадњу, блок не треба да се колеба, а камоли да подржава назадовање односа речима и делима, рекао је директор Канцеларије за спољне послове Комунистичке партије Кине на маргинама састанака у Џакарти са Борељом у петак, а објавило је данас кинеско Министарство спољних послова.
Прошлог месеца, лидери ЕУ обавезали су се да ће смањити зависност од Пекинга и разматрали су како да постигну равнотежу између смањења "ризика од Кине" и сарадње у подручјима попут климатских промена.
Европска комисија позвала је земље чланице да договоре већу контролу извоза и протока технологија за војне потребе које користе "земље од интереса".
Током састанка са Борељом, Ванг је позвао обе стране да се чувају политизације економских питања и нагласио да нема суштинског конфликта интереса између Кине и ЕУ.
У објави на Твитеру, Борељ је описао разговоре са Ванг Јием као конструктивне и дубинске.
По питању Украјине, кинески званичник рекао је да Кина подржава уравнотежену, ефикасну и одрживу безбедносну архитектуру у Европи, као и да ће наставити да промовише мировне разговоре и игра конструктивну улогу у тражењу политичког решења за кризу.
Борељ је навео да ЕУ очекује да Кина одигра улогу у помагању да се реши сукоб у Украјини и обезбеди хуманитарна помоћ. Он је навео да су Ванг и он разговарали и о очувању стабилности и статуса кво у Тајванском мореузу.