Напори Запада да опреми и изгради украјинску војску све више се усмеравају на поправку и одржавање донираног оружја, чиме се признаје да ће се рат одвијати месецима, или можда чак годинама, изјавио је највиши званичник Пентагона за набавке, преноси "Политико".
Чак и пре него што је овог лета Украјина покренула контраофанзиву, савезници су били забринути како да се донирана опрема одржи у функцији.
Сада, у борби са десетинама хиљада добро утврђених и укопаних руских војника, који уништавају оклопна возила и артиљеријску опрему, потреба да се оштећена опрема врати у борбу постаје хитнија него раније.
"Успостављамо објекте у Европи и преводимо на украјински језик приручнике за поправку. Морамо да урадимо много више, тако да ће савезничке земље углавном бити усредсређене на то", рекао је шеф службе Пентагона за набавку и одржавање Вилијам Ла Плант.
Одржавање савремене опреме вредне на милијарде долара у исправном стању, како би Кијев могао да настави контраофанзиву, једна је од примарних функција радне групе, која се састоји од 22 земље, предвођених САД, Пољском и Великом Британијом.
Радна група је део Контакт групе за одбрану Украјине, чијим радом управља амерички министар одбране Лојд Остин. У уторак је ова група одржала месечни скуп да би утврдила шта су стварне потребе Кијева.
"Редовно водимо разговоре са украјинским колегама", додао је Ла Плант.
Успостављено преко 4.000 међународних линија снабдевања резервним деловима
Контакт група је успоставила преко 4.000 линија снабдевања резервним деловима за ово шаролико наоружање.
Опрема која је послата у Украјину у последњих 17 месеци веома је разноврсна, а укључује немачке тенкове и америчке хаубице, италијанске системе противваздушне одбране, или британска, пољска, канадска, француска и чешка возила.
Ове пошиљке и даље стижу. На састанку Контакт групе за одбрану Украјине, који је одржан ове недеље, фокус је био на возилима и опреми за чишћење мина, као и на противваздушној одбрани кратког домета, тврди званичник упућен у ове разговоре, који је хтео да остане анониман.
Након састанка, САД су обећале нови пакет војне помоћи вредан 1,3 милијарде долара, који укључује преко 300 оклопних возила и четири напредна ракетна система земља-ваздух. То подразумева и дугорочне обавезе одржавања, што ће потрајати годинама.
Наоружање прикупљено из разних држава прате међународне линије снабдевања, које би и у мирнодопским временима представљало терет за било коју државу. Снабдевање Украјине у рату само усложњава овај проблем.
Русија је успела да прикупи више опреме и трупа за борбу. Насупрот томе, Украјина располаже опремом која представља или деценијама старе руске залихе, или је још релативно нова за украјинску војску. Велики део оштећене опреме сада се отпрема у Пољску или Чешку на поправку, пише "Политико".
Кијев је већ неко време забринут због одржавања донираних система. Нека опрема из америчких и савезничких складишта стигла је у Украјину у таквом стању да им је била потребна поправка.
План за Берлин и Варшаву да успоставе заједнички центар за поправку у Пољској за немачке тенкове "леопард 2", пропао је овог месеца јер државе нису могле да се договоре око цена радова.
Немачки министар одбране Борис Писторијус отпутовао је у Пољску како би покушао да се договори о покретању рада центра за поправку, који је првобитно требало да почне у мају. Берлин је одустао од договора.
Влада Уједињеног Краљевства је овог месеца потписала уговор вредан 60 милиона долара, са британском одбрамбеном фирмом "Бабкок", за поправку тенкова "челенџер 2" и других борбених возила. Уговор "пружа суштинску подршку Украјини на бојном пољу", саопштио је министар одбране Бен Волас.
Противофанзива је постала "изузетно тешка"
Противофанзива је постала изузетно тешка за украјинске снаге. Ти напади довели су до губитака борбених возила "бредли" америчке производње и немачких тенкова "леопард".
Са инфраструктуром за поправку која је успостављена током прошле године, тврди Ла Плант, тимови иза линија су у могућности да "тренутачно добију информације о оштећењима, а онда тражимо начин да се то поправи."
"Одржавање опреме је највећи посао којим се тренутно бавимо", додао је он.
САД су превеле на украјински и преко 700 техничких приручника за оружје и организовале састанке са фирмама које производе наоружање како би обезбедиле пакете техничких података.
Радна група одржава и серију састанака са оваквим фирмама из САД и Европе, са посебним фокусом на то како да произведу више артиљеријске муниције, коју Украјинци брзо троше.
За Кијев, брзина поправки је сада најпреча брига.
Након састанка Контакт групе за одбрану Украјине у уторак, начелник Здруженог генералштаба војске САД генерал Марк Мили упозорио је да је "контраофанзива још у раној фази" и да је "преостало још много борби."
Остин је додао да западни партнери морају да наставе да допремају оружје Кијеву. "Украјина се бори за живот", рекао је Остин. "Улози у борби су веома високи."