Немачки војни експерт у Украјини: Напредак контраофанзиве мери се метрима, а не километрима
Украјинска офанзива је спора и скупа, сматра један од најпознатијих ратних аналитичара Франц Стефан Гејди, виши сарадник консултант на Лондонском институту за међународне стратешке студије и помоћни виши сарадник у Центру за нову америчку безбедност у Вашингтону.
Гејди који је тренутно у Украјини, рекао је "Тагешпиглу" да је из разговора са подофицирима, официрима и низом команданата бригада, као и са високим обавештајним и одбрамбеним функционерима у Кијеву, сазнао да се напредак Украјинаца мери метрима, а не километрима.
Иако се уочи офанзиве, наводи овај лист, често се говорило да оружане снаге које је обучавао Запад захваљујући свом НАТО борбеном курсу имају предност у дуелу са "застарелом" совјетском доктрином Руса, Гејди, ипак тврди другачије.
"Украјинске оружане снаге још нису веште у великим операцијама комбинованог наоружања", извештава он, додајући да су акције Украјинаца биле секвенцијалне, а не синхронизоване што је и "главни разлог спорог напредовања".
Украјинци су рањиви на руске противтенковске вођене ракете и артиљеријску ватру, а без тактичких прилагођавања, од западног оружја неће бити много вајде.
По Гејдијевом мишљењу, додатне испоруке западног наоружања, као што су АТАЦМС (балистичке ракете кратког домета), системи противваздушне одбране, главни борбени тенкови или оклопни транспортери, јесу изузетно важне, али без тактичких прилагођавања тешко да би се показале одлучујућим на бојном пољу.
Исто важи и за возила за деминирање.
"Неке украјинске нападе зауставила је руска пешадија противтенковским пројектилима чак и пре него што су стигли до првог руског минског поља", описује Гејди недостатак систематског приступа.
Због тога је Украјина после кратког времена променила тактику и ушла у битку на исцрпљивање.
Карактер офанзиве ће се, како је уверен Гејди, променити само ако кијевски војници буду у стању да изводе систематичније нападе. У супротном, то ће, каже, остати крвава битка до исцрпљивања, у коју се постепено гурају и резервне јединице.
"Најважније питање је да ли украјинска војска може да се прилагоди већим операцијама комбинованог наоружања и поврати мобилност на бојном пољу након што довољно ослаби руске снаге својом ватреном моћи", рекао је он за "Тагешпигл", предвиђајући да ће контраофанзива вероватно трајати до јесени.