САД неће више финансирати лабораторију у Вухану

Институт за вирусологију у Вухану, који се нашао у центру спекулација о лабораторијском пореклу вируса корона, примио је више од 1,4 милиона долара америчког новца од 2014. године

Администрација председника Сједињених Америчких Држава Џозефа Бајдена званично је обуставила приступ америчким фондовима Институту за вирусологију у Вухану позивајући се на то да нису добили одговоре на упите о безбедности и сигурности лабораторије која је у центру нагађања о томе да је вирус корона процурио одавде.

Министарство здравља обавестило је институт почетком недеље о обустављању финансирања и навело да разматра да га трајно укине, наводи се у допису у који је "Блумберг" имао увид. Подсећа се да је провера ресорног америчког министарства, започета у септембру, изазвала забринутост да здравствена установа у Вухану, где су забележени први случајеви оболевања од ковида-19, крши протоколе о безбедности и не испуњава америчке прописе.

Обустава финансирања је најдрастичнија мера коју су САД предузеле у вези с тим што лабораторија није пружила информације у текућој истрази порекла вируса.

Институт за вирусологију у Вухану примио је више од 1,4 милиона долара америчког новца од 2014. године, а од јула 2020. године није добијао средства од америчких органа.  

Иако САД нису пронашле никакве поуздане доказе да је вирус пренет са животиње на човека, али ни да је његово ширење последица инцидента у лабораторији, откривена су бројна кршења безбедносних протокола у институту у Вухану, наводи се у тексту. САД су такође оптужиле институт и Кину да спречавају истрагу о тим недостацима.

Кинеско Министарство спољних послова саопштило је да има сазнања да институт у Вухану није аплицирао, нити спроводио, истраживања које финансира САД, као и да је држава посвећена глобалној сарадњи у области науке, технологије и јавног здравља.

Америчко Министарство здравља одобрило је 2014. грант организацији из САД "Екохелт алајанс" која се бави превенцијом заразних болести за истраживање о "ризику и опасностима од вируса корона слепих мишева".

Институт у Вухану био је "подизвођач" у коришћењу овог гранта који је изазвао забринутост да се ради о истраживању у којем се мења патоген, како би се побољшала његова способност да изазове заразу.

Почетком године, инспекторат Министарства здравља утврдио је да амерички Национални институт за јавно здравље и "Екохелт" нису довољно контролисали како се троше средства, што их је ограничило у томе да боље разумеју природу истраживања и идентификују проблематичне области.