Британија покушала да поништи одлуку ЕУ да користи име "Малвини"

Буенос Ајрес слави „дипломатски тријумф“, јер је на самиту латиноамеричких земаља са лидерима ЕУ у званичној декларацији први пут употребљен аргентински назив за Фокландска острва

Британија је покушала да избегне дипломатски пораз око Фокландских острва, након што је ЕУ, на предлог Аргентине, подржала декларацију у којој се помињу Малвинска острва, што је аргентински назив за спорну територију, преноси "Фајненшел тајмс".

Британске дипломате затражиле су да председник Европског савета Шарлс Мишел "разјасни" став европског блока након што је Буенос Ајрес прогласио "дипломатски тријумф", после самита лидера ЕУ са лидерима Латинске Америке и Кариба (ЦЕЛАЦ), одржаног у уторак, тврде званичници ЕУ и Велике Британије.

Британски захтев, изгледа, у ЕУ нема ко да чује. "Ово је договор између 27 држава чланица и земаља ЧЕЛАЦ", рекао је неименовани званичник ЕУ. "Не можемо да издајемо саопштења у њихово име."

"Велика Британија није део ЕУ. Британци су узнемирени због употребе речи 'Малвини'. Да су у ЕУ, можда би се супротставили томе", изјавио је званичник ЕУ, додајући да су "Аргентинци то на одређени начин спиновали."

У декларацији се наводи: "Што се тиче питања суверенитета над Малвинским/Фокландским острвима, Европска унија је примила к знању историјски став земаља ЦЕЛАЦ, заснован на важности дијалога и поштовања међународног права у мирном решавању спорова."

Подржале су га 32 од 33 земље ЦЕЛАЦ, а Никарагва га је одбила, услед спора о рату у Украјини.

Дуготрајни спор Британије и Аргентине око Малдива

Буенос Ајрес је саопштио да је то први пут да је ЕУ у заједничкој декларацији званично признала став Латинске Америке о овим острвима, који позива на дијалог о будућности Малвина и поштовање међународног права.

Аргентински министар спољних послова Сантијаго Кафијеро изјавио је да се "у позадини ове декларације аргентинска влада нада даљем ширењу дијалога са ЕУ у вези са питањем Малвинских острва."

"Ова заједничка декларација представља још један позив међународне заједнице Британији да испуни своју обавезу и да настави преговоре о суверенитету са Аргентином", додао је аргентински министар.

Британски министар спољних послова Џејмс Клеверли је уочи самита затражио од Брисела да Фокландска острва не укључује у декларацију, тврде званичници из Лондона и Брисела.

Неименовани званичник близак Клеверлију изјавио је за ФТ: "Аргентинска влада може да лобира за кога год жели, али то не мења чињеницу да су Фокландска острва британска. То је јасна воља његових становника. Пре десет година, 99,8 одсто становника Фокландских острва изјаснило се да жели да остане део британске породице".

"Наша посвећеност тој одлуци је непоколебљива и тако ће бити и убудуће", додао је званичник.

Петер Стано, портпарол Европске службе за спољне послове, изјавио је да "ЕУ није у ситуацији да изрази било какав став о Фокландима/Малвинама, јер није било расправе ни одлуке савета држава чланица о овом питању."

Дуготрајни спор Аргентине и Британије поводом Малвина изазвао је 1982. године двомесечни рат.

Прошлог марта, Аргентина се повукла из споразума о сарадњи са Британијом, захтевајући од Лондона да обнови преговоре о статусу острва у Јужном Атлантику.