"Милитари воч": Да ли је руски Т-90М најбољи тенк на свету?
Уз извештаје о значајним успесима на бојном пољу у Украјини, главни руски борбени тенк Т-90М побрао је похвале државног врха Русије, председника Владимира Путина, као и заменика шефа Савета безбедности Руске Федерације Дмитрија Медведева који су га назвали најбољим тенком на свету.
Т-90М ушао је у службу оружаних снага Русије у априлу 2020. године, два месеца пошто су завршена државна тестирања, па иако је руска војска планирала да купи свега неколико десетина од произвођача, избијање сукоба у Украјини у фебруару довело је до проширења набавке на хиљаде возила, пише портал "Милитари воч". Планирана производња процењена је на више од 1.300 тенкова годишње, уз мањи број модерних тенкова Т-14, који би тек требало да званично буде уведен у руске оружане снаге.
Значајне карактеристике Т-90М укључују снажан основни оклоп, веома широку покривеност употребом експлозивног реактивног оклопа, најсавременије контроле ватре и термалних нишана, као и независни термални прегледник и дигитални дисплеј за команданта - приметан недостатак претходних руских тенкова.
Ватрена моћ тенка значајно је унапређена у односу на претходне моделе, са новим аутоматским пуњењем и главним топом, а одвајањем муниције и посаде новом заштитом за аутоматски пуњач тенка, значајно је побољшана могућност преживљавања, што је и показано када није било унутрашње експлозије у Т-90М који је био погођен у Украјини.
Како се наводи, ватрена моћ Т-90М, сензори, заштитни оклоп стављају га у другачију лигу у поређењу са другим руским тенковима, а својим карактеристикама лако превазилази борбене капацитете тенкова произведених на Западу.
Значајна предност Т-90М је то што има само око две трећине тежине западних тенкова, који могу бити тешки 70-80 тона, са мањом потрошњом горива и мањим потребама за одржавањем, као и лакшим транспортом. Овај руски тенк је много мања мета за непријатеља, а величина му омогућава да користи путеве и мостове којима се крећу цивилна возила.
Предност му је и мања посада, која се састоји од свега три војника, док немачки, амерички и британски захтевају четворо. Иако Т-90М има значајне предности у односу на западна борбена возила, лошије стоји када се упореди са најновијим кинеским или јужнокорејским тенковима, као што су тип 99А или корејски К2 "црни пантер".
К2 има бројне предности у односу на руски тенк, попут бољих радара, али он је три-четири пута скупљи од Т-90М, а обим производње је много мањи, па док достигну значајнији број у Европи већ ће се суочити са следећом генерацијом руског Т-14с упркос озбиљним одлагањима с којима се Русија суочава.
Што се тиче производње тенка Т-90М, "Милитари воч" претходно је известио да руска војна индустрија успева да задовољи потребе војске за овим борбеним возилом, а цитирано је и саопштење руског Министарства индустрије и трговине у којем се наводи да је произвођач овог руског тенка "Уралвагонзавод" повећао производњу три пута током прошле године и да је обавио нову испоруку тенкова Т-90М и надограђеног Т-72Б3М.
Очекује се да ће руска војска ове године добити више од 1.000 тенкова Т-90М, што је значајно повећање у односу на период од 1992. до 2022. године.
Коначно, који је тенк најбољи зависи од тога у којој је мисији ангажован, једноставнија возила попут модернизованог Т-55с и даље предњаче у операцијама против побуњеника, док се борбена возила попут севернокорејског "покпунг хоа" и кинеског типа 15 сматрају најбољим за планинске терене.
Т-90М успоставља равнотежу између противоклопних способности, мобилности, преносивости, заштите и малог логистичког отиска. То га чини главним такмацом за титулу најбољег тенка за све прилике, иако није апсолутни победник како то сматрају руски високи званичници, закључује се у тексту "Милитари воча".