"Глобал тајмс": Си и Бајден би могли да се састану ако Американци престану с провокацијама

За Пекинг је најхитније да Америка спречи транзитну посету тајванског сецесионисте Лаја Чинг-теа

Кинески стручњаци верују да би контакти између Кине и САД могли показати тренд јачања у другој половини 2023. након Кисинџерове посете, али додају да некадашњи амерички дипломата не може сам да поправи односе две земље.

"Тренутну ситуацију у кинеско-америчким односима не може решити сам Хенри Кисинџер. Кисинџерова турнеја у Кини одражава позитиван став и искреност Кине у одржавању кинеско-америчких односа. Ова врста искрености није ни због страха од САД, нити да би се добила полуга моћи над САД", каже за "Глобал тајмс" Шен Ји, професор на Универзитету Фудан, примећујући да се кинески приступ разликује од конфронтационог начина размишљања неких америчких политичара.

Саговорници кинеског листа предвиђају да постоји могућност и за сусрет шефова држава на самиту Г20 или АПЕК-а. Јасни су међутим, да ће и те шансе нестати, ако Американци наставе са политиком провокација према Кини.

Посебно, додаје се, треба обратити пажњу на потезе САД по питању Тајвана, суштинског интереса Кине и њене црвене линије.

Тако је коментаришући могућу транзитну посету (преко САД) тајванског сецесионисте Лаја Чинг-теа, кинески амбасадор у Америци Кси Фенг, рекао да је тајванско питање је најважнија и најосетљивија ствар у односима две државе.

"Најхитније питање је да се одлучно блокира Лајев транзит кроз САД , јер то је слично 'сивом носорогу' који јуриша на нас", рекао је Кси.

Саговорници "Глобал тајмса" коментарисали су и жал који су Американци изразили због тога што је Кина боље дочекала Кисинџера, од припадника тренутне администрације.

За то је све, кажу, крив једнострано погрешан и екстремни приступ Вашингтона према Кини, чији је министар одбране Ли и даље под америчким санкцијама.

"Потпуно је хегемонистичка логика ако САД верују да се војни дијалог Кине и САД може водити под таквим условима... Ако САД не размишљају о својој кривици, то неће бити од користи за поправљање билатералних веза", истиче "Глобал тајмс".

Не само то, него САД никада нису престале да поткопавају билатералне односе. Тако је, баш у време Кисинџерове посете "Волстрит џорнал", како констатује кинески лист, "омаловажио Кину" наводећи да су "хакери повезани са Кином" упали у имејл налог америчког амбасадора у Пекингу Николаса Бернса, као и на имејл налог Данијела Критенбринка, помоћника државног секретара за источну Азију.