Завршено гласање у Шпанији: Анкете показују да ће десничарски блок освојити већину

Садашњем премијеру Педру Санчезу се озбиљно љуља фотеља

Шпанци су данас гласали на ванредним општим изборима, после којих би, како неки предвиђају, први пут после неколико деценија у владу могла да уђе крајње десничарска странка.

Излазност на данашњим ванредним парламентарним изборима у Шпанији до 18 часова била је 53,11 одсто, што је за готово четири процента мање у односу на исти период на изборима у новембру 2019. године, преноси "Паис" позивајући се на податке са 97,96 одсто бирачких места.

Како наводи шпански лист, на претходним општим изборима у новембру 2019. године излазност до 18 часова износила је 56,85 одсто.

Међутим, у ову цифру није укључено гласање поштом, путем које је ове године гласало рекордних 2,47 милиона бирача, преноси Танјуг.

С обзиром на то да ће се резултати избора ломити око десетак места, тек ће се око поноћи по локалном времену стећи конкретнија представа о томе шта је пред Шпанијом.

Анкета објављена након затварања биралишта показала је да су Народна партија десног центра (ПП) и Вокс освојили довољно места на изборима да формирају коалицију.

Процењује се да је ПП освојио 150 места, а Вокс 31 место, што је довољно за већину у парламенту од 350 места, према анкети бирача ГАД3.

Истраживање "Сигма Доса" било је мање убедљиво, предвиђајући 145-150 места за ПП и 24-27 места за Вокс.

Социјалисти би, према пројекцијама, требало да су освојили 112 места, према ГАД3, и 113-118 места према "Сигма Досу", док је платформа крајње левице коју предводи министарка рада Јоланда Дијаз добила или 27 места или 28-31 место.

Си-Ен-Ен је пре гласања пренео да већина анкета предвиђа да ће победити опозициона Народна партија десног центра која ипак неће достићи апсолутну већину у парламенту, што значи да ће вероватно морати да формира коалицију са крајње десничарском партијом Вокс.

Такав савез би, додаје овај медиј, у шпанску владу вратио екстремно десничарске снаге по први пут од када је земља прешла на демократију касних 1970-их након скоро 40-годишње владавине диктатора Франциска Франка.

Право гласа има више од 37,4 милиона грађана, а међу првима који су изашли за гласачке кутије био је садашњи премијер Педро Санчез.

"Не желим да кажем да ли сам оптимиста, али имам добре вибрације", рекао је он, а пренео "Паис".

Овај шпански лист, међутим, пише да опозиција користи сваки могући инцидент како би Санчеза оптужила за опструкцију избора, па је тако у питање доведен систем гласања путем поште, а појавиле су се и тврдње да је и квар у тунелу због кога је јутрос обустављен железнички саобраћај између Валенсије и Мадрида - исто Санчезово дело, како људи из Мадрида не би могли да гласају.