Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да миграциони споразум Европске уније (ЕУ) са Тунисом може да послужи као модел и за друге земље.
Како је нагласила, ЕУ се бори да заустави нелегалне мигрантске токове широм Медитерана.
ЕУ и Тунис су прошле недеље потписали "стратешки партнерски споразум" који укључује обрачун са шверцерима људи и пооштравање система граничне контроле, подсећа Ројтерс.
"Желимо да наш споразум са Тунисом буде модел и план за партнерство са другим земљама у будућности", рекла је Фон дер Лајен на конференцији одржаној у Риму.
Илегални токови миграната нанели су штету медитеранским земљама, указала је данас и премијерка Италије Ђорђа Мелони и упутила позив за заједничку борбу против трговаца људима, преноси Танјуг.
Супротно од раније тврдокорне реторике коју је имала Мелони, она је током свог данашњег излагања у Риму рекла да је њена влада отворена да прими више избеглица које долазе легалним путем и указала да је "имиграција потребна и Италији и Европи".
"Масовна илегална имиграција свима наноси штету. Од ње имају корист само криминалне групе које се богате о трошку наугроженијих, а своју моћ користе чак и против влада", упозорила је Мелони.
Поред споразума ЕУ и Туниса о миграцији склопљени су и споразуми у оквиру којих ће, између осталог, ЕУ улагати новац у дигитализацију, модернизацију образовања и пројекте одрживе енергије у Тунису.
Лондонски "Тајмс" оцењује овај споразум као контроверзан, наводећи да туниски председник Каис Саид ''маргинализује'' опозицију.
Постоје и снажне критике на рачун третмана миграната у Тунису, а као пример се наводи да је раније овог месеца, након нереда у граду Сфаксу, стотине миграната послато у пустињу на границу са Либијом.
Званични Брисел жели да постигне споразуме ове врсте са више земаља, што је потврдила и Мелони и то назвала "новим моделом односа са земљама у Северној Африци".