"Шпигл" о изборима у Шпанији: Последњи знак упозорења за Европу
Изборна кампања у Шпанији показала је оно што примећујемо и на остатку континента: конзервативци су се опасно приближили десничарским екстремистима, а то угрожава либералну демократију, пише "Шпигл".
Левица у Шпанији коначно може да одахне. Конзервативна Народна странка и десничарска странка Вокс (Глас) нису успеле да обезбеде већину у парламенту. Недостаје им седам места, што значи да Вокс неће владати Шпанијом.
Није јасно да ли ће Педро Санчез остати премијер. Чак и са левичарским партнером, странком Сумар, социјалисти Санчеза неће имати већину, а преговори са осталим партијама, посебно баскијском и каталонском странком, вероватно ће се одуговлачити. Могући су и нови избори. Ипак, Санчез је успео да спречи апсолутни тријумф деснице, на шта је неуморно упозоравао током своје предизборне кампање.
Тренд који угрожава либералну демократију
Шпанци су гласали против екстремизма, за отворену Шпанију, наклоњену Европи. И то је, можда, тачно, тврди "Шпилг", али то је само мањи део истине.
Конзервативци су прокоцкали шансу да се изборе за десничарску већину током неколико последњих метара изборне трке. Главни кандидат деснице Алберто Нуњез Феихо је у завршници потпуно изгубио контролу над кампањом. Он је најпре привукао пажњу својим мачо изјавама, а онда није могао да објасни откуд фотографија на којој је снимљен са дилером дроге.
Слабост једног кандидата спречила је десничарске екстремисте да уђу у победничку коалицију. Начин на који су конзервативци водили кампању, начин на који су се зближили са десничарским екстремистима и усвојили њихове популистичке методе, требало би да послуже као упозорење остатку континента, јер то представља тренд који угрожава либералну демократију.
Уосталом, десничарске партије су у успону скоро свуда у Европи. У многим земљама ЕУ, демохришћани отворено сарађују са десним популистима. У Финској су део владајуће коалиције, у Италији воде владу, а у Шведској подржавају мањинску владу. Лидер конзервативаца у Европском парламенту, Манфред Вебер из Хришћанско-социјалнe унија Баварске (ЦСУ), сарађује са десничарским популистичким партијама. Чак и у Немачкој, барем на истоку земље, заштитне баријере се руше.
ЕУ којом влада десница сада је потпуно замислива, сматра аналитичар истраживачког центра "Четам хаус" Ханс Куднани.
Конзервативци су се померили удесно. Десни радикали покушавају да, према сопственом укусу, промене Европу. Куднани то назива "етнорегионализмом". Ђорђа Мелони, Виктор Орбан и други лидери деснице, отворено износе своје визије, а многи демохришћани им помажу у томе.
Померање удесно широм Европе
Политиколози ће још дуго истраживати разлоге тренутног померања удесно широм Европе. Али већ сада могуће је дати нека објашњења, попут психолошких последица пандемије ковида, узнемирујућег рата на истоку Европе, климатске кризе, инфлације која одлазак у супермаркет чини налик ноћној мори. Десничари имају користи од опште неизвесности, страха од пропадања који је захватио велике делове континента.
Померање удесно у ЕУ не би било тако опасно када се странке десног центра не би удруживале са крајњом десницом и када не би усвајале њихов дискурс. Ово опасно зближавање доноси екстремистима министарска места, а ако нам то постаје нормално, сматра "Шпигл", то значи ерозију норми.
У Шпанији је ових дана је могуће уочити куда то заиста води. Имитирајући десничарске популисте, конзервативци су променили стил. Конзервативци лажу тако често да се стиче утисак да истина више није важна. Пре гласања су сејали сумње у изборне резултате, доводећи у питање гласање поштом. Њихове методе подсећају на оне Доналда Трампа.
Шпанија је постала поларизована због овако вођених кампањи. Поштари су добијали батине док су дистрибуирали предизборне материјале непожељних странака. Како закључује "Шпилг", мера и средина, некада водећи принципи, прогнани су из шпанског друштва.