Иако је рат уништио велики део украјинске економије, бизнис са сурогат материнством и даље цвета – најпознатија тамошња фабрика беба "Биотекском" (BioTexCom) наставља да се оглашава и опслужује своју међународну клијентелу. Усред бомбардовања, нестанка воде и несташица струје клиника се једноставно прилагодила, преноси портал "Политико".
Према објавама клинике на друштвеним мрежама, бебе су заштићене у бункерима, а наоружани војници прате новорођенчад из болнице, док странци долазе у Кијев по своје бебе.
Ипак сумњу је побудио обим пословања – више стотина беба годишње се роди у овој клиници у Кијеву, усред рата, али и притужбе појединих клијената, као и ранији проблеми са законом оснивача Алберта Точиловског.
У "Политиковој" опсежној анализи, која је настала у сарадњи с немачким листом "Велт", откривене су афере замене деце, невраћања преосталих ембриона родитељима, као и прича Американке која се на крају обратила Интерполу због сумње да су њени ембриони дати другом пару док је њима јављено да је процес био неуспешан.
Изнесене су и оптужбе да "Биотекском" не брине о медицинским потребама и компликацијама породиља, али и оне много озбиљније – да тргује децом, што је бивши јавни тужилац Јуриј Ковалчук у истрази 2018. и 2019. тврдио на основу тога што поједина деца нису имала ДНК везу с родитељима, а што је неопходан услов клинике да се ембрион прихвати.
Точиловски је у писаној изјави за "Велт" и "Политико", наравно, одбацио све оптужбе осим у случају замене немачких близанаца, за шта је окривио кијевско породилиште.
Украјина популарна због знатно јефтиније услуге
Иако је сурогат мајчинство легално у већини америчких држава, махом је забрањено у Европи, али и у многим другим деловима света. При томе је често прескупо, у САД кошта више од 100.000 долара, што многе парова доводи до Украјине – у "Биотекскому" сума износи између 40.000 и 50.000 долара.
Захтеви за коришћење сурогат мајки у Украјини су једноставни: хетеросексуални пар мора да буде венчан, да има медицински доказ да не може да има потомство и да обезбеди најмање половину генетског материјала који потиче од родитеља.
Процењено је да је пре рата скоро половина од 2.000 до 2.500 сурогат трудноћа обављена преко "Биотекскома", док је клиника објавила у фебруару 2023. да је од почетка руско-украјинског сукоба, за 11 месеци, 600 породица користило њихове услуге.
Иако је само за тих 600 трудноћа узео око 30 милиона долара, "Биотекском", по тврдњама бивших сурогат мајки, никада није платио трошкове медицинских компликација, нити је преузео одговорност за њихове здравствене проблеме.
Бројне оптужбе – од продаје деце до утаје пореза
Такође, "Велт" је дошао до докумената клинике из периода 2014–2017. године који показују колико су сурогати мало плаћени. Жене су добијале 100–200 евра за сваки трансфер ембриона, за донацију јајних ћелија 500 евра. Сваки уговор је варирао, али су сурогат мајке у просеку плаћане од 8.000 до 12.000 евра за успешну трудноћу. "Биотекском" је, дакле, клијентима наплаћивао око пет пута већи износ.
Најшокантнији навод тужилаштва био је да је "Биотекском" кривотворио документе и лажирао ДНК тестове како би дозволио да се деца рођена у Украјини продају људима који нису њихови сродници.
Тужилаштво је навело и оптужбе за утају пореза, сумња се да су енормна средстава "Биотекскома" скривена преко офшор-компанија регистрованих на Сејшелима или у Летонији, Кипру и Чешкој.
Из аустралијске организације "Грувинг фемилис", која саветује породице што траже дете путем сурогат материнства, поручили су да "Биотекском" ради у сивој зони, што додаје ризик ионако захтевној процедури.
"На 'Биотекском' гледамо као на фабрику. Они не стављају негу сурогат мајки на прво место. Не препоручујемо их. Али они имају огромну маркетиншку машинерију, углавном на интернету, и јефтини су, тако да су веома популарни", закључили су из организације "Грувинг фемилис".