Свет

Јужна Африка: Потребно је реформисати Савет безбедности УН, није се изборио са својом улогом

Савет безбедности се с времена на време користио као политички инструмент и оружје против одређених земаља, поручила је данас Наледи Пандор
Јужна Африка: Потребно је реформисати Савет безбедности УН, није се изборио са својом улогомwww.globallookpress.com © Han Fang

Потребно је реформисати Савет безбедности Уједињених нација и пажњу посветити демократским процесима, рекла је данас за руску редакцију РТ министарка спољних послова Јужне Африке Наледи Пандор. 

Према њеним речима, организација је с времена на време била коришћена ради постизања различитих политичких циљева и чак се користила као оружје против неких других земаља. 

"Савет безбедности УН се није изборио са својом улогом. Погледајте колико имамо конфликата у свету. То значи да је механизам потребно поново обновити, како би било могуће осигурати мир и безбедност. Сматрамо да УН треба да остану главна међународна структура и ми не желимо да видимо покушаје стварања другог вишестраног органа попут њега. А оно што бисмо желели да видимо су реформе и јачање УН, како се не би стварао утисак као да неких 15 земаља могу да одређују судбину целог света", изјавила је Пандор.

Министарка из Јужне Африке такође се, у том контексту, осврнула и на актуелни сукоб између Москве и Кијева и поручила да испада да су УН дата одређена права која им законски не припадају.

"Потребно је стати на крај томе. Узмимо, на пример, конфликт између Русије и Украјине, у којем су одједном одлучујући глас дали Генералној скупштини УН, иако формално она нема ту улогу", рекла је она.

Пандор, такође, наводи да примећује да у свету долази до промена, "глобалних измена када је реч о међународним институтима и процесима". 

"Постоје назнаке да међународне институције и власти почињу да се мењају у корену. Надам се да ће се то десити и сматрам да Африканци не смеју то да пропусте, јер ако се то деси, следећа таква шанса неће се појавити ускоро", упозорила је она. 

О Украјини и Русији

Пандор у том контексту истиче да су афричке земље биле прва група земаља која је заједнички иступила са мировном иницијативом и којој је у истој мери био омогућен приступ и руским и украјинским властима. 

Уједно, она додаје да су канали комуникације и са председником Путином и украјинским лидером Зеленским отворени, што имплицира да се Африка, за разлику од многих земаља које истичу приврженост само једној од страна, налази у јединственом положају. 

"Наступило је време када наш континент треба да схвати да има могућност да постане веома моћан део света. Не треба размишљати како смо ми некоме нешто дужни", прокоментарисала је она, говорећи о притисцима који се врше на афричко руководство. Како је рекла, "потребно је да постанемо свесни наше сопствене снаге и да је искористимо за добробит Африке"

У исто време, Пандор је изразила наду да ће се током предстојећег самита Русија-Африка, који почиње сутра, разговарати и о миру између Москве и Кијева. 

О братским односима са Москвом

За крај, министарка је искористила прилику да истакне братске односе Јужне Африке и Русије, за које је рекла да су "врло важни" за њену земљу, јер је руски народ одиграо битну улогу у борби Јужне Африке за слободу. 

"Наши односи су као односи брата и сестре", рекла је Пандор. 

Због тога, током самита Русија-Африка, Јужна Африка се нада да ће бити очувани односи са Москвом, али и да ће сам самит допринети развоју односа и са другим државама. 

image