САД нису извукле поуке из Корејског рата: Провоцирајући Кину данас би могле да плате много већу цену

Лист близак Комунистичкој партији Кине истиче да су акције Вашингтона директно усмерене против Кине, посебно на питање Тајвана, али и упозорава да је та азијска држава данас много јача него пре седам деценија

Уочи 70. годишњице од окончања Корејског рата а први пут од 1981. америчка подморница с нуклеарним балистичким пројектилима упловила је у јужнокорејске територијалне воде, што значи да Сједињене Државе нису извукле поуке из тог сукоба, те понављају тадашње грешке, констатује кинески лист "Глобал тајмс".

Штавише, Корејски рат, који се сматра највећим поразом у историји америчке војске, политичке елите у САД наопако су протумачиле – и данас погрешно воде спољну политику, наводећи земљу да широм света активно подстиче и провоцира кризе, чак и ратове.

Лист близак Комунистичкој партији Кине упозорава да је став Вашингтона да увек треба да буде спреман за борбу и јачање војних способности, те да није довољно уложио у војне капацитете Тајвана – што је изнето у чланку "Форин аферса" под насловом "Зашто Америка заборавља, а Кина памти Корејски рат" – директно усмерен против Кине, посебно на питање Тајвана.

"Имајући у виду да већини Американаца недостају знање и разборитост у вези с Корејским ратом од пре 70 година и данашњим тајванским питањем, неколико гласних и радикалних гласова их лако може одвести на странпутицу, што ће резултирати ефектом стада у тамошњој дипломатији. Пошто су САД суперсила, грешке које праве често се преливају а то не само да штети њима, већ и оптерећују регион, па чак и цео свет", наводи "Глобал тајмс".

Ипак, Сједињене Државе могу и треба да извуку вредне лекције из Корејског рата. Прва је да поштују легитимну забринутост великих регионалних сила за сопствену безбедносну. Друга је да обуздају амбиције да се мешају у послове других земаља. И трећа – никада не би требало да потцене кинеску одлучност и способност да брани своју домовину.

Занемаривање ове три лекције су истакнуте карактеристике тренутног америчког хегемонизма. Корејски рат је нанео велики удар Америци, али ако САД не извуку поуке из њега, направиће још веће грешке у будућности.

Пре него што је Кина одлучила да се одупре америчкој агресији и помогне Северној Кореји током Корејског рата, више пута је упозоравала да ако америчке снаге пређу 38. паралелу – неће седети скрштених руку. Међутим, САД то нису схватиле озбиљно, мислећи да се ради о празним претњама.

"Данас се у Вашингтону дешава слична велика погрешна процена према Кини. Највећа разлика између садашње и ере Корејског рата је у томе што се снага Кине знатно повећала. Последице задирања у безбедносне интересе и национални суверенитет Кине несумњиво ће бити много теже", истиче "Глобал тајмс".

Иронија историје је да су се 70 година након примирја у Корејском рату САД поново нашле у позицији опасно близу да почине тако страшну грешку. Међутим, мора бити јасно да ће, ако овога пута дође до још једне стратешке погрешне процене, цена коју ће платити бити много већа него пре седам деценија, закључује кинески лист.