Спаљивање Курана у Шведској ставило на пробу закон о слободи изражавања, премијер забринут

Имиџ Шведске променио се из толерантне земље у непријатељску земљу, наводи шведска безбедносна агенција

Низ спаљивања Курана у Шведској и бројни протести у муслиманском свету лоше је утицао на имиџ земље у иностранству и довео до погоршања безбедносне ситуације у земљи, упозорила је њихова безбедносна служба Сапо.

"Имиџ Шведске променио се из толерантне земље у непријатељску земљу према исламу и муслиманима, где држава санкционише нападе на муслимане и где социјалне службе могу киднаповати муслиманску децу", наводи се у саопштењу.

Шведски премијер Улф Кристерсон изразио је данас изузетну забринутост због могућих последица уколико се наставе протести на којима се скрнави Куран.

"Постоји низ нових захтева за добијање дозволе за скрнављење (Курана). Ја сам изузетно забринут до чега би то могло да доведе", рекао је он шведској новинској агенцији ТТ, пренео је Ројтерс.

Кристерсон је навео да, ако ови скупови буду дозвољени, постоји јасан ризик да ће се нешто озбиљно догодити у будућности.

Шеф шведске дипломатије Тобијас Билстром поручио је раније данас да Шведска не санкционише, нити одобрава спаљивање Курана, али да то дозвољавају шведски закони о слободи говора.

"У неким земљама постоји перцепција да шведска држава стоји иза овога или да то одобрава. Ми то не чинимо. Реч је о делима која чине појединци, али их чине у оквиру закона о слободи говора", објаснио је Билстром.

Претходних недеља у Шведској је одржано неколико протеста током којих су спаљивани примерци Курана, што је изазвало огорчење и протесте у муслиманским земљама.

Прошле недеље демонстранти су запалили шведску амбасаду у Ираку након што су сазнали да је полиција у Стокхолму дала дозволу за још спаљивања књига.

За Швеђане је то питање изазвало велику дилему, јер је у питању историјско и основно право које датира још из 1766. године. Нордијска нација је чак 1970. године укинула законе који ограничавају богохуљење, а сам Устав гарантује право на изјашњавање о било којој теми - па и оној која може бити штетна по верника.

"Шведска има једну од најјачих законских заштита слободе изражавања на свету", каже за Би-Би-Си Мартин Шулц, професор права на Универзитету у Стокхолму.

Влада предвођена десним центром сада разматра могуће измене закона који су дозволили да се спали Куран у Стокхолму.

Критичари су истакли да Шведска од 1949. године има закон који забрањује хушкање против етничких група, уведен као одговор на Холокауст.