Италијанска премијерка Ђорђа Мелони рекла је да председник Сједињених Америчких Држава у потпуности верује у план њене земље да успостави уравнотежене односе са Кином.
Италија разматра стратегију како да изађе из кинеске иницијативе "Појас и пут", пренео је "Блумберг" називајући је "контроверзним инвестиционим споразумом", што је уобичајени наратив западних медија и јавности када је реч о овој иницијативи Пекинга.
"Веома је важно да се настави конструктивни дијалог са Пекингом. Одлука о 'Појасу и путу' биће донета до децембра у року који је за то предвиђен", рекла је Мелони новинарима након састанка са Бајденом у Овалном кабинету.
Највише десничарски усмерени лидер који је последњих година посетио Белу кућу, Мелони ради на преобликовању дипломатских односа са Кином. Званичници у Риму уверавају Белу кућу да ће Италија изаћи из овог инвестиционог споразума са Кином, што ову државу тренутно чини "отпадником" у Г7, групи у којој би Италија требало да преузме председавање следеће године.
"Блумберг" је раније известио да Мелони неће јавно саопштити своју одлуку о "Појасу и путу" током кратке посете Вашингтону, а премијерка је најавила и да планира посету Кини као једну од следећих.
Италија је приступила иницијативи "Појас и пут" 2019. године у време када је премијер био Ђузепе Конте. Споразум, који се обнавља аутоматски на крају сваке године ако се не предузму никакви кораци, изазивао је сумње у лојалност Рима, истиче се у тексту.
Мелони месецима смишља како да се повуче из овог споразума, а да не поремети односе са Пекингом.
Бајден и Мелони разговарали су и о ситуацији на Косову и Метохији и региону Западног Балкана, како је наведено у заједничком саопштењу после састанка.
Двоје званичника позвали су на деескалацију и помирење у региону Западног Балкана, нагласивши да ће САД и Италија повећати координацију у том циљу, пренео је "Репортери".
"Сједињене Државе и Италија поново потврђују своју заједничку посвећеност сигурности, стабилности и просперитету Западног Балкана и своју дугорочну подршку евроатлантским интеграцијама региона. Одлучни су да ојачају координацију како би фаворизирали деескалацију и помирење на основу кључне улоге Квинте", наведено је у саопштењу.
Додаје се да САД поздрављају посвећеност италијанске владе на Западном Балкану, укључујући допринос италијанских оружаних снага мисијама Кфора, Еулекса и Еуфора.
Бајден је раније најавио да ће са Мелонијевом разговарати о мигрантским изазовима, као и сарадњи у свемиру.
Примећује се да су оба висока званичника две земље променили своју реторику о мигрантском питању. Док је Бајден током председничке кампање обећавао да ће укинути ограничења за имигранте које је увео његов претходник Доналд Трамп, а по доласку на власт увео мере којима је отежао мигрантима без докумената да траже азил, Мелонијева је на власт у Италији дошла заступајући тврду имиграциону политику, али је од тада ублажила свој став по овом питању.