Европосланици: ЕУ не мари за људска права, брину је само мигрaције

Европосланици указују да Споразум о контроли миграција који је Европска комисија потписала са Тунисом, игнорише озбиљна питања о томе како та северноафричка држава поступа са избеглицама

Посланици ЕУ оптужили су Европску комисију да игнорише "тешка кршења" људских права учествовањем у споразуму о контроли миграната са Тунисом.

У писму председници Комисије Урсули фон дер Лајен, вишестраначка група посланика ЕП, жали се да споразум између ЕУ и Туниса "не успева да се позабави кључним проблемима људских права уоченим у Тунису". 

"Неуспех у решавању таквих забринутости, које укључују тешка кршења права миграната и тражилаца азила, као и ескалацију ограничења грађанских и политичких права, довешће политику Европске уније у опасност да допринесе или продужи таква кршења и омогући некажњивост одговорних", навели су европосланици, а пренео "Еурактив".

Меморандум о разумевању који наводи детаље споразума потписали су 16. јула у Тунису председник те земље Кајс Сајед, Фон дер Лајен, италијанска премијерка Ђорђа Мелони и њен холандски колега Марк Руте. 

Тунис ће, према овом споразуму појачати напоре да контролише и заустави миграцијске токове преко Средоземног мора, а заузврат ће Европска комисија тој земљи ове године обезбедити 785 милиона евра за подршку економији и пројектима за подводне оптичке и електричне каблове између ЕУ и северне Африке.

Међутим, већ годинама постоји брига због тога како Саједова влада третира мигранте, а посебно оне из подсахарске Африке

Тако су почетком јула, туниска полиција, национална гарда и војска извршили рације у Сфаксу и околини, ухапсивши стотине миграната, након чега је око 1.200 људи протерано на либијску и алжирску границу. 

"С обзиром на недавне податке о правима миграната у Тунису, општа референца у Меморандуму о разумевању за поштовање људских права је само политичко одрицање од одговорности које изгледа додатно потврђује очигледни несклад између исказане пажње ЕУ за људска права и реалности њене политике обуздавања и ангажовања спољних сарадника и одговорности за миграције", наводи се у писму посланика ЕП. 

Међу неколико приоритетних питања извршној власти ЕУ која ће званично бити постављена 1. августа, вишестраначка група посланика поставиће и једно које се односи на мере ће Комисија предузети како би осигурала да финансирање не иде у корист институција укључених у кршење људских права.

Уз то их занима и зашто Меморандум о разумевању није укључио и захтеве за свеобухватни национални дијалог или ослобађање политичких затвореника. Питају се и да ли ће пре давања новца бити урађена процена поштовања људских права у Тунису, а доводе у питање и правне основе за споразум са том земљом, док их интересује и хоће ли парламент имати право да надзире спровођење споразума.

Иако група од 37 посланика представља главне политичке групе, са изузетком европских конзервативаца и реформиста, званичници из две највеће странке, Европске народне партије десног центра и групе социјалиста и демократа наговестили су "Еурактиву" да би већина посланика ипак подржала споразум.

Забринутост за људска права, кажу, надилази потреба ЕУ да учини више како би спречила нерегуларне миграције.

Лидери ЕУ су потврдили и да желе да споразум са Тунисом послужи као модел за сличне аранжмане са другим северноафричким државама.