Ноћ у Грчкој протекла је без нарочитих проблема за становнике Родоса, Крфа и Магнезије у централном делу земље, али то не значи да има опуштања за ватрогасце.
Читав државни апарат остаје у стању приправности јер је ризик од пожара још висок у многим деловима земље.
Веома висок ново упозорења важи за шест региона, регионе Атике, Централне Грчке, Пелопонеза, Јужноегејског и Северноегејског реона и Крита.
"Због великог броја пожара као и веома високог ризика од пожара (категорија ризика 4), особље Ватрогасне службе на целој територији остаје у општој приправности, док се настављају патроле ваздушног и морског осматрања, као и патроле ватрогасних, полицијских и војних снага", саопштили су из грчког Министарства за климатске кризе и цивилне послове, пренео је "Катимерини".
Срби и даље у Волосу
У близини Солуна налазе се и српски припадници ватрогасне јединице.
Помоћник начелника Управе за ватрогасне-спасилачке јединице (СВС) Давор Видовић потврдио је да се пожари у Грчкој смирују и да је ситуација нешто боља него претходних дана.
Видовић је из војне базе у Волосу поручио да се време променило, па није врућина као претходних дана, када ни током ноћи температура није падала испод 34 степена, а снажан ветар промењивог правца правио проблеме и доприносио ширењу и распламсавању пожара.
"Тренутно је знатно мирнија ситуација. Домаће снаге су саме у стању да санирају пожаре и ми смо у стању приправности да на позив, у веома кратком временском року, изађемо и прикључимо се гашењу пожара да не дође до пожара већих размера", рекао је Видовић.
Додао је да су синоћ имали онлајн састанак са представницима цивилне заштите ЕУ и вођама свих спасилачких тимова у Грчкој и да је констатовано да се ситуација смирује на Родосу, Криту, као и у околини Волоса, тако да је стање знатно боље него што је било претходних дана.
Видовић каже да је стање у српском тиму изузетно и да су момци веома расположени и орни за рад.
"Имали смо мало предаха тако да смо успели да се припремимо психолошки и физички за наставак напора. Сви смо живи и здрави, и у саставу нашег тима налази се и медицински тим који брине о здрављу наших ватрогасаца, тако да смо спремни да реагујемо на територији целе Грчке, па и шире", поручио је Видовић.
Истакао је да је српски тим под командом Цивилне заштите Грчке и да је формиран Штаб међународних снага где се доносе одлуке о ангажовању.
"Српски тим има пратиоца у виду официра за везу који је капетан Цивилне заштите Грчке и преко кога иде цела комуникација и све наредбе за наше ангажовање стижу из тог штаба који издаје наредбе за покрет", објаснио је Видовић за Танјуг.
Додао је да је српски тим спреман да остане на терену седам до 10 дана користећи своје ресурсе, без оптерећивања домаћина.
"Грци су великодушан народ који нам је пружио сву подршку за останак овде. Обезбеђени су нам исхрана и смештај у војној бази. Народ је веома гостољубив, тако да докле год постоји потреба, моћи ћемо да останемо овде", рекао је Видовић.
Нагласио је да је српски тим опремљен веома добро и да има знање да изврши интервенцију на било ком делу Европе.
"У Турској смо радили на спашавању после земљотреса, радили смо свуда у региону и увек можемо да реагујемо. Нимало не заостајемо за другим државама, чак смо навикли да радимо у прошлости са ограниченим ресурсима и да импровизујемо, што други нису били спремни. Наши момци су веома маштовити и могу да ураде много ствари што други не могу на основу наше домишљатости и импровизације", закључио је Видовић.